Bir devrin battığı yer, Gelibolu

Gelibolu Bağımsızlık destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'na sahne olan Gelibolu Yarımadası, tarihi yönüyle olduğu gibi doğal güzellikleriyle de görenleri büyülemekte. Yüzlerce yerli ve yabancı turist, her mevsim yarımadaya gelerek savaş alanlarını büyük bir ilgiyle ziyaret ediyor.

GELİBOLU; Çanakkale Boğazı'nın kuzeyinde, Gelibolu Yarımadası üzerinde kurulmuş, Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Avrupa ve Asya kıtalarının önemli geçit noktasında bulunan Gelibolu, tarih çağları boyunca birçok devletin hakimiyeti altına girmiş. Kentin tarihi Truva'ya kadar dayanıyor. Gelibolu; Roma ve Bizans hakimiyetine geçmiş ve 1354 yılından itibaren Orhan Gazi oğlu Şehzade Süleyman Paşa'nın komutasındaki Türk birliklerinin Trakya'ya geçişleri ile birlikte Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Öyle bir coğrafya ki…

Türk tarihinde ayrı bir yeri olan bu ilçe, dünyanın en büyük denizcilerinden biri ve şüphesiz ki en güçlüsü olan Piri Reis'in yetiştiği yerdir. Bugün Gelibolu, topraklarında, Gazi Süleyman Paşa gibi büyük bir komutanın ve Namık Kemal gibi bir vatan şairinin kabirlerini muhafaza eder. Buram buram tarih kokan milli ve manevi şahsiyetleri bağrında barındıran Gelibolu, tarihi yönüyle olduğu gibi harika doğa güzellikleriyle de görenleri büyülemektedir. Gelibolu Yarımadası'ndaki tarihi yerlerin başında Gelibolu Kale Burcu ve Liman, Piri Reis Anıtı ve Heykeli, Gazi Süleyman Paşa ve Namık Kemal türbeleri, Sinan Paşa Türbesi, Mevlevihane, Gelibolu Feneri ve Namazgâh, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı gelir. Gelibolu Yarımadası, en önemli gezi yerlerinden biridir. Burası Çanakkale Savaşları'nın izlerini ve anılarını korumak amacıyla 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Batık gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlar ile savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra, 250 bini aşan Türk şehidinin ve yine 250 bini aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerinin savaş mezarları ve anıtları da buradadır. Bu şehitliklerin en önemlisi tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi'dir. Gelibolu öyle bir coğrafyadır ki içinizi kaplayan heyecan, bütün gezi boyunca sizi esir alır.

Nasıl Gidilir?

GELİBOLU, İstanbul'a 280 km, Bursa'ya 227 km, İzmir'e 359 km, Ankara'ya 608 km uzaklıkta. Gelibolu'ya Edirne ve İstanbul'dan Tekirdağ yolu ile; Çanakkale'den ise Kilitbahir ve Eceabat'a düzenlenen feribot seferiyle ulaşılıyor.

Ne Yenir?

GELİBOLU sahilleri balık türleri bakımından son derece zengindir. Yörenin en ünlü yemeği ise sardalya kebabı. Sahil bandı üzerinde bulunan bütün balık lokantalarında balık çeşitlerinin yanı sıra kalamar, midye tava ve deniz ürünleri çorbalarını da deneyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

GELIBOLU ve Eceabat'ta konaklamak için birçok otel mevcut. Fakat daha konforlu oteller tercih etmek isterseniz, Çanakkale'de de çok sayıda yer var. Çadır ve karavanla da savaş alanları dışında konaklama imkanı mevcut. Boncuk Otel: (0286) 576 82 92 Huzur Motel: (0286) 824 33 19 Eceabat Oteli: (0286) 814 24 58 Otel Yelken: (0286) 566 10 22

Mutlaka Yapın!..

Çanakkale Savaşları'nda Ulu Önder'in karargâh olarak kullandığı Bigalı Atatürk Evi'ni görmeden ilçeden ayrılmayın.