Sınırdaki huzur, Enez

Enez Meriç Nehri'nin denizedöküldüğü yerde kurulan Enez,sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyenler için en iyi alternatif.Ayrıca bu şirin ilçede tariheyolculuk gerçekleştirebilirsiniz....

Türkiye'nin sadece güneyi değil kuzeyi de huzurla dolu. Tıpkı Edirne'nin sınırda sakladığı cennet ilçesi Enez gibi... Enez, güneyinde Saros Körfezi, kuzeyinde Meriç Deltası ve Yunanistan, batısında Ege Denizi, hemen arkasında yüksek çam ormanları, sulak alanları ve bu sulak alanlardaki yaklaşık 160 tür kuş topluluğu ile en güzel sınır ilçesi. Yaklaşık 6 bin yıllık geçmişi boyunca, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına evsahipliği yapan Ainos antik kentinin de bulunduğu Enez, Troya Savaşı'ndan sonra yakılıp yıkılan kentten kaçan Afrodit'in Troyalı oğlu tarafından kurulmuş.

Meriç Nehri kıyısında

İstanbul'un fethinden 3 yıl sonra ele geçirilen Enez'de, Bizans'ın son toprağı olarak kabul edilen hafif yıkıntı halde bir de kale var. Bizans şapeli içeren bu kaleden batıya doğru bakınca birkaç tek katlı taş evin ardından akan Meriç Nehri'ni görürsünüz. Nehrin diğer tarafı Yunanistan'a ait. Yunanistan sınırında olması nedeniyle, ilçe birinci derece askeri bölge konumunda. Daha önceleri güvenlik gerekçesiyle Enez'e gelecek yabancı turistlerin Genelkurmay Başkanlığı'ndan izin alması gerekiyordu. Yerli turistlerin de fotoğraf, film çekmeleri yasaktı. 2004 yılında bu yasak kalktı. Şimdilerde tertemiz sahili ve harika deniziyle keşfedilmeyi bekliyor. Enez'in kendisi küçük, gösterişsiz bir ilçe. Yerleşik nüfusu sadece 3 bin 500. Yazın, daha çok İstanbul'dan gelen yazlıkçılarla nüfus artıyor. Artık yurt dışından, özellikle de Yunanistan'dan turistler gelmeye de başlamış.

İtalyanlara Yılan Balığı
 
Hemen yakınında bulunan 4 kilometre uzunluğundaki Altınkum sahili, gerçek anlamda tertemiz bir suya sahip. Altınkum mevkiinin girişinde İstanbul Üniversitesi ile Trakya Üniversitesi'nin dinlenme tesisleri bulunuyor. Enezliler'in ve komşu köylerin sakinleri tarafından yaz aylarında kullanılan barakalar, sahil boyunca uzanıyor. Enez, tarihte bir liman kentiymiş ama Meriç'in taşıdığı alüvyonların denizi doldurmasıyla irili ufaklı çok sayıda göl meydana gelmiş. Çeltik tarlaları ve sazlıkların bol oluşu da yaz mevsiminde sivrisineklerin ve kurbağaların yaşam alanını elverişli hale getirmiş. Deniz ile göllerin birbirine karışmasından dolayı hem tuzlu hem de tatlı su balıkçılığı oldukça gelişmiş. Yılan balıkları ve Üzmene kefali, özellikle İtalyanlar tarafından çok rağbet görüyor.

Dalgıçların Tercihi
 
Balığın bolluğu Enez Deltası'nı balıkçıl kuşlarıyla, kuğu ve flamingolarla bir kuş cenneti haline getirmiş. Bahar aylarında Enez'e gidenler, balıkçıl türü kuşların kalabalıklığı ile karşılaşırlar. Burada 160 kuş türünün yaşamakta olduğu söyleniyor. Kıyısında bulunduğu Saros Körfezi de dalma meraklılarının vazgeçemediği sualtı güzelliğiyle tam bir cennet. Saros Körfezi'nin masmavi sularında, derinliği 40 metreyi bulan bir duvar yer alıyor. Duvar, dalma meraklılarının keyifli bir şekilde derinliklere inmesini sağlıyor.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL-Enez arası 280 kilometre. Yaklaşık 2.5-3 saat sürüyor. İstanbul'dan otoyolu kullanarak Kınalı çıkışından ayrıldıktan sonra Tekirdağ Keşan üzerinden Çanakkale'ye dönüp Enez sapağından gireceksiniz. Sapaktan sonra Enez 60 kilometre
 

Ne Yenir?

MERİÇ Nehri'nde ve Gala Gölü'nde avlanan yılan balıkları kılçıksız ve yağlı etiyle rağbet görüyor. Deniz ve bataklık arasında kalan Üzmene Gölü'nde avlanan Üzmene kefalinin bembeyaz eti, ızgara için ideal sayılıyor. Lokantalarda fiyatlar çok uygun ve balıklar oldukça taze.

Nerede Kalınır?

ENEZ'de oteller bulunmakla beraber yaz mevsimi boyunca sezonluk, aylık, haftalık olarak kiralanan villalar çok gözde. Günlük kirası ortalama 50 YTL. Balcı Apart Motel: 0284 821 44 25, Gala Motel: 0284 821 43 38, Ege Otel: 0284 811 60 86, Murat Otel: 0284 811 70 24, İnci Apart Motel: 0284 821 53 53.