Minarelerin gökle buluştuğu yer Edirne

Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olan Edirne; köşkleri, çarşıları, kervansarayları ve Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği Selimiye Camii ile adeta bir müze kent.

EDİRNE, Anadolu'yu Avrupa'yla birleştiren bir konumda olması nedeniyle zengin bir kültüre de sahiptir. Edirne, yıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış ve 18. Yüzyıl'da Avrupa'nın en büyük 7 şehrinden biri olmuştur. Trak Soyları'ndan olan Odrisler tarafından M.Ö. 5. Yüzyıl'da ilk defa kent olarak kurulan ve zaman içinde değişik milletler tarafından değişik isimler verilen kentin adı, I. Murat zamanında Edirne olarak kalmıştır. Edirne, konumu nedeniyle İstanbul'un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı'nın başkenti olmuştur. Edirne'de eski çağdan itibaren sanat eserleri yapılmıştır. Bu eserlerin en eskisi, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Edirne Kalesi'nden günümüze kalan surlarıdır. Bugün Edirne'de Osmanlı- Türk kültürünü yaşatan 606 eser vardır.

Mimarlık harikası bir eser
 
GELMİŞ geçmiş mimarların en büyüğü Mimar Sinan'ın "Ustalığımın eseridir" dediği Selimiye Camii, dünyanın her yerinde "mimarlık harikası" olarak tanınır. Dahi mimarın 84 yaşındayken inşa ettiği bu görkemli cami, Sultan II. Selim adına yapılmıştır. 1569 yılında yapımına başlanan cami, 6 yıl süren yorucu bir uğraş sonunda 1575 yılında tamamlanmıştır. Caminin dört köşesinde, birebir eşit boy ve çapta 4 minare yer almaktadır. Bunlar 70.89 metreyi bulan boyları ile "Türkiye'nin en yüksek minareleridir. 31.28 metre çapındaki kubbesi de aynı özelliği taşımaktadır. Edirne'deki önemli yapı türlerinden biri de köprülerdir. Geçiş yolları üzerinde bulunan kentin gelişme döneminde hem artan ekonomi ve ticaret yoğunluğunu karşılamak hem de cami ve imaretlere gelir sağlamak amacıyla birçok han, bedesten ve çarşı inşa edilmiş. Bu çarşıların günümüze kadar ayakta kalanları ise Alipaşa Çarşısı, Arasta Çarşısı ve Bedesten Çarşısı'dır. Edirne kervansarayları yapılarıyla tarihi zenginlik içermektedir. Padişahların Edirne'de ikamet ettikleri dönemde yaptırılan saraylardan Edirne Saray-ı Hümayunu, Osmanlı sarayları arasında Topkapı'dan sonra en büyüğüdür. Kentin doğu ucu Kırkpınar ise batı ucu da Karaağaç'tır. Edirne'de Türk İslam Eserleri Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya müzelerini de gezmeden kentten ayrılmayın.

Nasıl Gidilir?

EDİRNE, İstanbul'a 230 km, Ankara'ya 688 km, İzmir'e 534 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul'dan TEM yolundan girerek otoban ile veya Silivri-Çorlu üzerinden D-100 Karayolu ile gidebilirsiniz. Sirkeci Garı'ndan trenle ulaşma imkanı da var.

Ne Yenir?

EDİRNE ciğercileri ile ünlü. Meşhur ciğer tava yapan dükkanların bulunduğu bir sokağı bulunan kentten ayrıca "Devr-i Misk"şekeri, badem ezmesi ve beyaz peynir satın alabilirsiniz. Kent merkezi ve Meriç Nehri kıyısı, lokanta ve barların sıkça bulunduğu bir yer.

Nerede Kalınır?

ÖNEMLİ bir turizm potansiyeline sahip Edirne'de 14 konaklama tesisinde toplam bin 86 yatak bulunmakta. Edirne Park: (0284) 213 52 76, Fifi Otel: (0284) 226 01 01, Balta Otel: (0284) 225 52 10, Park Otel: (0284) 213 52 76-77-225 46 10/11, Karam Otel: (0284) 225 15 55-225 15 56

Mutlaka Yapın!..

Her yıl Haziran sonu ile Temmuz başı arasında yapılan ve 3 hafta süren güreşler sırasında bir panayır yerine döner Sarayiçi...