Denizin iki yakasında Çanakkale

Çanakkale, Marmara'nın bitip Ege'nin başladığı boğazın Anadolu kıyısında kurulmuş bir tarih ve tatil kenti. Destanların yazıldığı Boğaz hakimi bu kent, doğal güzellikleri ile önemli bir kültür turizm potansiyeline sahip...

ÇANAKKALE denilince iki ünlü savaş hatırlanır. İlki M.Ö. 1200'e doğru yapılmış efsanevi Troya Savaşı, ikincisi ise bundan tam 3115 yıl sonra yaşanan Çanakkale Savaşları. Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale, M.Ö. 3000 yılından beri önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Çanakkale Boğazı, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan önemli bir su yolu olduğundan ilk çağlardan itibaren stratejik bir önem kazanmış ve tarihin her kesiminde uygarlık açısından etkin bir rol oynamıştır. Troya, Assos, Alexandreia- Troas, Dardanos, Neandria, Sestos, Abydos, Lampsakos, Chryse ve Kebrene gibi önemli şehir merkezi ve kültürlerinin kuruluşlarına sahne olmuş ve 1366 yılında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Çimenlik ve Kilitbahir kaleleri, bugünkü şehrin kuruluşuna başlangıç olmuştur. 18 Mart 1915 ise hem Çanakkale hem de Türkiye için yeni bir tarihin başlangıcıdır.

Milli Parklar

ÇANAKKALE adının, burada yapılan çanakçömlekten geldiği kabul edilmektedir. Eski adı Kale-i Sultaniye olan Çanakkale'nin 17. Yüzyıl sonlarında ipek, yelken bezi ve çanakçömlek imalatıyla ün yaptığı belirtilmektedir. Şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan Çanakkale, iç ve dış turizmde önemli bir yer almaktadır.

Troya 

TROYA Anadolu tarihi için önemli arkeolojik bilgiler sunan bir yerleşim yeri. Yunan şairlerinden Homeros'a bile esin kaynağı olmuş. Homeros'un İlyada Destanı Akhalılar'ın Troya seferini ve 10 yıl süren mücadelesini, İlyada'nın devamı niteliğindeki Odysseia ise Troya'nın yıkılışını anlatır. Aynalı Çarşı; 1889 yılında 2. Abdülhamit'in padişahlığı sırasında, Çanakkale'nin önde gelen Yahudi ailesinin bir üyesi Halyo tarafından inşa ettirildi. Çarşının tüm yazılı ve sözlü anlatımlara göre özgün durumunun tipik bir arsada olduğu ve İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nın "minyatürü" olduğu belirtilmektedir. Çarşıdaki dükkanlarda eskiden ayna satılmasından bu benzetmenin yapıldığı sanılıyor. Askerlerin çarşıya çıktıklarında buralardan cep aynası satın almaları halk arasında bu şekilde anılmasına sebep olmuştur.

Tarih fışkırıyor

ÇİMENLİK Kalesi; 1462 tarihinde Fatih tarafından Çanakkale Boğazı'nın kontrolü için Anadolu yakasında inşa ettirilmiştir. Şehir merkezinde bulunan bu kale bugün Askeri Müze'ye evsahipliği yapıyor. Müze'de Çanakkale Savaşları'ndan kalma askeri teçhizat sergileniyor. Nusret Mayın Gemisi de kalenin bahçesinde yerini almış. Çanakkale Savaşları sırasında Boğaz'ın korunması bakımından çok önemli görevler üstlenmiş olan Mesudiye Tabyası, Dardanos Tabyası, Topçamlar Tabyası, Kumkale Tabyası ile İkinci Dünya Savaşı için yapılan Turgut Reis Tabyası da kentin tarihi yerlerindendir. Hasan Mevsuf Şehitliği; Çanakkale Deniz Savaşları sırasında inanılmaz cesaretiyle ün yapan ve şehit düşen Dardanos Bataryası Komutanı Üsteğmen Hasan ve Teğmen Mevsuf'un hatıraları adına yapılmıştır. Bunun dışında Hastanebayırı Şehitliği ve Kumkale Şehitliği bulunmaktadır. Dardanos Tümülüsü; Çanakkale'ye 11 kilometre uzaklıkta olan ve Troya Kenti'nden daha öncelere dayanan Dardanos Şehri'nin yöneticisi için yapılan Anıt mezar'da koridor, ön oda ve mezar olmak üzere 3 bölüm yer almaktadır. Bu tümülüste çok önemli arkeolojik eserler bulunmuştur. Çanakkale zengin tarihinin yanı sıra zengin bir doğaya da sahip. Güzelyalı sahilleri denize girmek için en uygun yöre. Çok sıcak mevsimde bile esintisi ile bunaltıcı sıcaklardan rahatsız olmazsınız. Güzelyalı'da çok sayıda otel ve pansiyon da bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

ÇANAKKALE Ankara'ya 659 km, İstanbul'a 310 km, İzmir'e 331 km uzaklıkta. Çanakkale'ye Gelibolu'dan ve Eceabat'tan feribotla karşıya geçmek mümkün. Eceabat'tan her saat başı karşılıklı sefer yapılıyor. Diğer seçenek ise Yalova-Bursa-Bandırma hattını izlemek.

Ne Yenir?

Çanakkale, tam bir deniz ürünleri cenneti. Her mevsim taze balık ve deniz ürünleri bulmak mümkün. Yörenin en meşhur yiyeceği ise peynir ve irmikten yapılan peynir tatlısı.

Nerede Kalınır?

Çanakkale'de son yıllarda her türlü ihtiyaca cevap verecek bir çok konaklama tesisi yapılmış durumda. Kolin Otel: 0 286 218 08,  Hotel Ilion: (0286) 212 44 11, Büyük Truva Oteli: (0286 217 10 24), Anafartalar Hotel: (0286 217 44 54),  Anzak Otel: (0286 217 77), Boncuk Otel: (0286 576 82 92).