Doğal Terapi Yerleri

Tarihi ve kültürel mekanların tam ortasında, yazın manzarası ve temiz havasıyla, kışın ise bembeyaz büyüleyici atmosferiyle, rüzgarın sesini, çamın kokusunu duyabileceğiniz doğal terapi yerleri; Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü.

Abant ve Yedigöller belki de Türkiye'nin en çok tanınan gölleri. Peki ya Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü.. Bu gölleri gördüğünüzde Abant ve Yedigöller'in neden gölgesinde kaldığına anlam veremeyeceksiniz. Mudurnu-Göynük yolu üzerinden ulaşılan Sünnet Gölü, doğayla baş başa kalmak isteyenlerin arayıp bulamayacağı dingin bir ortam. Sünnet Gölü’ne, çam ormanlarının arasından kıvrılarak giden yollarla ulaşılıyor. Yol boyunca bir çok alabalık tesisleri ve  piknik yerleri bulunuyor. Sünnet Gölü, Erenler ve Kurudağ tepeleri arasındaki dar ve derin bir vadinin heyelanla tıkanıp  kaynak sularının buraya toplanması sonucu oluşmuş. Bugün gölü besleyen sular da gölün dibinden yeryüzüne çıkıyor. Çevresi yemyeşil karaçam ağaçları ile kaplı göl 18 hektarlık alanı kaplıyor. En derin yeri 22 metre. Dağların kuytusunda, tüm ihtişamıyla yatan Sünnet Gölü’nde, insan hangi güzelliğin keyfine varacağını şaşırıyor. Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin arayıp bulamayacağı dingin bir ortam var burada. Suyun dinginliğini ve doğanın sessizliğini bozan tek şey, gölde yüzen ördekler.

Gölün kıyısında çok güzel bir otel var. Otelin kıyısından itibaren hem yürüyüş yapabileceğiniz hem de bisikletle gezebileceğiniz çok güzel parkurlar bulunuyor. Gölün çevresi çok zengin bir yeşillik örtüsüyle kaplı. Kızılcık, dağ nanesi, kekik ve böğürtlen yetişmekte. Bunların arasından yürüyerek yaklaşık 5 kilometre olan gölün çevresini turlayabilirsiniz. Sünnet Gölü’nün otele göre karşı kıyısında tahta bir köprü bulunuyor. Eğer su yeterince çok olursa bu köprüden yürüyerek karşıya geçiyorsunuz. Köprüden otomobil de çok rahat karşıya geçiyor.

Kartpostallardan fırlamış gibi, Çubuk Gölü

Göynük Bolu yolunun 5. km. sinden sola döndükten 1 km sonra Çubuk Gölüne ulaşılır. Özellikle Göynük’e gittiyseniz Çubuk Gölü'ne uğramadan dönmeyin. Çünkü çok şey kaçırırsınız. Dağların tepelerini görmeyi engelleyen bembeyaz bir sis tabakası, eteklerinde çam ormanları, berrak sularına düşen yamaçların yeşili, gökyüzünün mavisi… İşte budur! dedirten bir güzellik sunuyor. Gölün karşı yamacında 5 adet yel değirmeni ve renk renk boyanmış köy evleri adeta yabancı kartpostallardaki fotoğrafları andırıyor. Yel değirmenlerinin yapım yılı çok yeni. 2005 yılında bir dizi film için yapılmış. Fakat dizinin çekimleri bitince yel değirmenleri orada kalmış. Şimdilerde yapım şirketi yel değirmenlerini konaklama tesislerine dönüştürmek için uğraşıyormuş. Gölün çevresinde şu anda konaklama tesisi bulunmuyor. Çubuk Gölü, Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuş. 15 hektarlık bir alana yayılmış, en derin yeri 13 metre. Gölde sazan ve sarıbalık çıkıyor. Olta ile avlanmak serbest.

Her iki göle de her mevsim gidebilirsiniz

Her iki göle de yılın istediğiniz zamanında gidebilirsiniz. İlkbaharda yemyeşil, sonbaharda altın sarısı, kışın ise bembeyaz büyüleyici atmosferiyle 4 mevsim turizme açık yerler. Kışın her iki gölde tamamen buz tutmuş halde oluyor. İstanbul yakınlarında farklı bir hafta sonu geçirmek bu iki gölün hemen yanında tarihi ve kültürel kimlikleriyle öne çıkan Mudurnu ve Göynük’ü de mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir?

Göller hem Ankara hem İstanbul'dan kolayca ulaşılabilecek bir konumda. Çubuk Gölü Göynük’e çok yakın, Sünnet Gölü ise Mudurnu’ya. Her iki göl arası mesafe yaklaşık olarak 45 dakika. İstanbul'dan- TEM otoyolu üzerinden Adapazarı'na geldiğinizde Akyazı Kavşağı'ndan sapıp Ankara yönüne doğru giderseniz önce Göynük ve Çubuk Gölü, sonra Sünnet Gölü ve Mudurnu'ya ulaşırsınız. İkinci yol ve daha çok tercih edilen yol için Bolu Dağı'nı indikten sonra Abant Gölü yoluna girmek, oradan da Mudurnu- Göynük hattını izlemek gerekiyor. Abant’tan sonra, Mudurnu yoluna girip 55 km. sonra, Sünnet Gölü’ne ulaşırsınız. Sünnet Gölü; İstanbul'a 290, Ankaraya 280, Abant'a 55, Bolu'ya 85, Göynük'e 20, Mudurnu'ya ise 28 km. uzaklıkta.

Ne Yenir?

Sünnet Gölü Mudurnu Doğal Yaşam Oteli’nin restoranında yöresel yemeklere ağırlık veriliyor. Mudurnu'nun mutfak kültürü oldukça zengin. Mudurnu'ya gelmişken yöresel yemekleri tatmadan dönmeyin. Bütün konaklarda yöresel yemekler bulabilirsiniz fakat özellikle Mudurnu girişte bulunan Yarışkaşı Konağı bu konuda oldukça marifetli. Tarhana çorbası, ev şehriyesi, oğmaç çorbası, kaşıksapı, kaş kebabı, tavuk güveç, balkabaklı gözleme, baklava, tepme helva, erik hoşafı, gibi geleneksel yiyeceklerin tadını burada çok beğeneceksiniz.
Çubuk Gölü daha çok piknik yapmaya elverişli bir yer. Özellikle yöresel yemekler için yine Göynük tercih nedeniniz olmalı. Konak Restoran Göynük Otel ve Caferler Konağı'nın restoranında Göynük'ün iriliği ile dikkat çeken kendine özgü Bombay fasulyesini yiyebilirsiniz. Ayrıca yöresel yemekler arasında kızılcık lahana çorbası, keşli cevizli erişte bulunuyor. Göynük, Mudurnu civarına özgü keş peynirinden yapılan erişte ile hiç tatmadığınız özel bir erişte yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Sünnet Gölü etrafında klasik bir dağ oteli olan Mudurnu Doğal Yaşam Oteli bulunuyor. Alternatif olarak Mudurnu kent merkezi var. Mudurnu'daki tarihi konaklar orijinal yapısı korunarak otele dönüştürülmüş. Tarihi konakların ücretleri haftasonu kişi başı 75 YTL. Sünnet Gölü Mudurnu Doğal Yaşam Oteli: 0 374 464 12 00-01, Yarışkaşı Konağı: 0 374 421 36 04, Keyvanlar Konağı: 0374 421 37 50-51, Değirmen Yeri: 0 374 421 26 77, Hacı Abdullah Konağı: 0374 421 22 84.
Çubuk Gölü etrafında şu an için konaklama imkanı yok. Fakat Göynük 10-15 dakikalık mesafede olduğu için konaklama için burayı da seçebilirsiniz. Göynük'te de tarihi konaklar restore edilip otel olarak hizmet veriyor. Haftasonları doluluk oranı oldukça fazla. Bu yüzden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Bu tarih kokan odalarda fiyatlar iki kişi 100 YTL civarı. Otel Göynük: 0374 451 62 78-79, Akşemsettinoğlu Konağı: 0374 451 62 78Hacı Ali Paşa Konağı: 0 374 451 6821 - 0 532 560 2773.