Adalara bir iki!..

Marmara Denizi'ndeki adaların en büyüğü olan Marmara Adası, bulundurduğu mermer yataklarından dolayı dünyada rutubeti olmayan iki adadan biri. Kumsalı az ama yeşili bol ada, sakin ve mütevazı haliyle dikkat çekiyor.

Adını ilkçağlardan beri işletilen mermer yataklarından alan Marmara Adası’na gitmek için Tekirdağ Barbaros’tan feribota biniyoruz.Yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuğun ardından Marmara Adası’nın ilk iskelesi olan  Çınarlı’ya yaklaşıyoruz. Genel olarak adaların ilk bakışta insanı saran sıcak bir havası yoktur. İlk önce hep boz bir görüntü karşılar. Burada da durum farklı değil. Üstelik burada bir de çarpık yapılaşma göze çarpıyor. Karaya doğru iyice yaklaştığımızda bindiğimiz Seyhan 4 Feribotu’nun Barış Manço’ya ait “El salla, el salla” şarkısını koyup feribottakilerin adaya, adadakilerin feribota el salladıklarını görüyoruz. İnsanın içini kıpırdatan bu olayın 15 yıldır devam eden bir gelenek olduğunu öğrenince şaşırıyoruz. Yolcuların bir çoğu burada indikten sonra adanın merkezi olan Marmara’ya doğru yöneliyor feribot. 15 dakika sonra Marmara iskelesindeyiz. Hala “El salla” şarkısı çalıyor. Ve inatla herkes el sallıyor.

İskeleden indiğimizde önce meydandaki sağlı sollu asırlık çınar ağaçlarının altına kurulmuş çay bahçelerinde ada çaylarımızı yudumluyoruz. Sıcaktan bunalanlar ve soluklanmak isteyenler için iyi bir seçim burası. Marmara Adası’nın dağlarından toplanmış çay yapraklarından yapılan bu çay çok farklı. Biraz soluklandıktan sonra adayı turlamaya başlıyoruz. Adanın güney kesiminde ve sahile yakın yerlerde zeytinlikler, bağlar, yükseklerde çamlar ve makiler var. Otomobilimizin camını aralayarak dağlardan gelen kekik kokularını içimize çekiyoruz.

Gezilecek beş köyü daha var

Marmara Adası, Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü. Adanın beş köyü daha bulunuyor. Çınarlı asırlık çınarları, Saraylar ise mermeri ile ünlü. Mermer ocaklarının yer aldığı köyün yamaçları, uzaktan bakıldığında köstebek yuvasını andırıyor. Adada hiç rutubetin olmaması çıkan bu mermerlerin rutubeti emmesinden kaynaklanıyormuş. Köyün işlenen mermerlerin nakledildiği büyük bir limanı var. Açık Hava Arkeoloji Müzesi’ni ve 1912’de buharla çalışan makinelerin kullanıldığı Türkiye’nin ilk mermer kesme fabrikasını gezebilirsiniz burada.
Merkeze 15 km. uzaklıktaki Asmalı Köyü yeşillikler içindeki görkemli evleri ve sakin yaşamıyla dikkat çekiyor. Topağaç Köyü adanın sebze ambarı gibi. Adada yenen bütün sebzeler buradan geliyor. Gündoğdu Köyü’de sakin ve yeşillikler içinde. Adanın denize girilecek en güzel köylerinden. Marmara’nın bütün kıyıları az çok kirlenmeden nasibini almışken henüz daha berraklığını koruyan bu iç denizde yüzmenin tadı başka. 
 

Nasıl Gidilir?

Marmara Adası, Erdek’ten 22, İstanbul’dan 93 mil uzaklıkta bulunuyor. Otomobilinizle Marmara Adası’na gitmek istiyorsanız Silivri’den, Tekirdağ Barbaros’tan veya Erdek’ten feribotlara binebilirsiniz. Erdek ve Tekirdağ’dan Marmara Adası 2,5 saat sürüyor. Eğer araçla gitmeyecekseniz Marmara Adası’na İstanbul'dan vapur veya deniz otobüsüyle de gidilebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor.
İDO rezervasyon: 444 4 436 www.ido.com.tr
Tekirdağ-Barbaros’tan adaya her gün saat 16.00'da kalkan Seyhan-4 feribotu tel: 0 266 895 80 29,  0532 526 40 73
Erdek İskelesi: 0 266 835 10 84
 

Ne Yenir?

Plajın yanında ve arkasındaki caddelerde bir çok balık lokantası ve her türlü yiyeceği bulabileceğiniz yerler mevcut. Köylerden veya iskeledeki büfelerden taze ve kurutulmuş adaçayı, kekik, zeytin ve saf zeytinyağı alabilirsiniz.
 

Nerede Kalınır?

Adada nitelikli otel yok denecek kadar az. Eğer beklentilerinizi yüksek tutmazsanız çok ucuza tatil yapma imkanına sahipsiniz. Ada Palas Otel (Marmara): 0266 885 50 07,  Şato Motel (Marmara): 0266 885 50 03, Beyaz Yunus Motel (Çınarlı): 0266 895 80 65, Viking Motel (Çınarlı): 0266 895 80 87, Karakuş Pansiyon (Topağaç): 0266 882 10 85.