Marmara’nın sahil cenneti, Erdek

Marmara Denizi'nin güneyinde yer alan Erdek, ılıman iklimi, sakin suları, upuzun altın renkli plajıyla Türkiye'de iç turizmin en eski merkezlerinden biri. Tarih ve doğasıyla bir zamanlar ortadireğin tatil yeri olarak anılan bu ilçe, şimdi çok sayıda  yabancı konukları da ağırlıyor.


Balıkesir ilçesi Erdek, Marmara Denizi’ne bir el gibi uzanan  Kapıdağ Yarımadası’nda yeralıyor. Kuzey rüzgarlarına kapalı, doğal bir barınak durumundaki bölge, bu özelliğinden dolayı Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyor. Erdek sahilleri, Edincik altlarından başlayıp Çuğra'ya kadar uzanıyor. Çakıllı olmayan altın renkli kum şeridiyle kaplı bu sahillerin hemen her noktası kamp yerleri ve konaklama tesisleriyle dolu. Hemen arkasındaki yerler ise yazlık sitelerin istilasına uğramış durumda.
Erdek’te canlılık ve deniz sezonu okulların kapanmasıyla paralel olarak başlıyor. Yazın son derece hareketli olan kent, nüfusu 30 bin civarında olmasına rağmen kışın çok daha sakin, daha çok bir kıyı kasabası halini alıyor. Ziyaretçilerinin oldukça büyük bir çoğunluğunu Marmara Bölgesi ve İstanbul’da oturan kesim oluşturuyor. Kolay ulaşımı ve İstanbul’a yakın olması nedeniyle hafta sonlarında doluluk oranı daha da artıyor. Erdek Körfezi'ni en iyi görebileceğiniz  yer Seyitgazi Tepesi. Bu tepe aynı zamanda Dilek Tepesi olarak da biliniyor. Burada sur kalıntılarının yanısıra halk arasında Seyit Gazi'nin mezarı olduğuna inanılan bir de türbe var.

Zeytinliada
 
Erdek kıyısının hemen 100 metre karşısında Zeytinliada bulunuyor. Aslında adacı demek daha doğru. Adını üzerinde bulunan zeytin ağaçlarından alan adada şu an sadece çam ağaçları var. Bir mağaranın içinden çıkan şifalı kaplıcasıyla ün yapan adanın kaplıcası yıllardır kullanılmıyor.

Kyzikos Antik Kenti

Halk arasında yaygın söylemiyle "Belkıs" olarak da bilinen Kyzikos, Erdek'in girişinde sağ tarafta bulunuyor. Şehrin en görkemli yapısı Roma İmparotoru Hadrianus adına yapılmış olan tapınak. Bugün sadece tonozlu temelleri ile etrafa dağılmış mimari parçaları bulunuyor. Aşağı Yapıcı ve Hamamlı köyleri üzerinden gidilen bölgede şehir surlarını ve yakınındaki tiyatro harabelerini de görebilirsiniz. Şehir surlarının kalıntıları Erdek Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Nasıl Gidilir?

Erdek, İstanbul'a 370 km, Bursa'ya 128 km, Ankara'ya 508  km, İzmir'e 288 km, Bandırma’ya 22 km mesafede bulunuyor. İstanbul'dan Erdek'e gitmek için Bursa-Bandırma yolunu kullanabilirsiniz. Karayolu ile 370 km olan İstanbul’a ulaşım, Bandırma–Yenikapı-İstanbul hızlı deniz otobüsü seferleri ile 2 saatte gerçekleştiriliyor. Bandırma’dan, özel aracınızla ya da sezon boyunca aralıksız hareket eden Bandırma - Erdek minibüsleriyle yaklaşık yarım saatte Erdek’e ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Tıpkı Akdeniz'deki tatil yerleri gibi Erdek merkezde ve sahil kesiminde yemek yiyebileceğiniz  çok sayıda pide salonu, kebapcı ve dönerci bulabilirsiniz. Bunların çoğu da küçük ve mütevazi işletmeler. Ayrıca balık restoranlarında taze balık yeme şansınız her zaman var. Çünkü Erdek'te balıkçılık, turizmin yanısıra önemli bir geçim kaynağı. Sardalya, mezgit, kolyoz, palamut ve lüfer yörede en çok çıkan balıklar.

Nerede Kalınır?

Sahil kesim ve iç taraflarda oldukça fazla otel, motel ve pansiyonlar mevcut. Oteller genelde Çuğra ve Mangırcı mevkiinde yeralıyor. Çuğra 4 km'lik, Mangırcı ise 9 km'lik bir sahil şeridine sahip. Altınkum Hotel: (0 266) 835 70 95 Otel Belgin: (0 266) 835 02 31, Yücel Otel: (0 266) 835 13 07, Hotel Agrigento: (0 266) 835 49 73, Hotel Çizenel: (0 266) 835 12 02, Eker Bermuda Otel: (0 266) 845 13 31,Konuk Hotel: (0 266) 835 24 70.