Konaklar diyarı Yörük Köyü

Safranbolu'nun hemen yanı başındaki Yörük Köyü, Safranbolu kadar ünlenmese de en az onun kadar güzel, hatta ondan daha bakir bir yer.

Yörük Köyü'nün her tarafı kültür varlığı olarak tescillenen eserlerle dolu. Dar sokaklar çevresine sıralanmış irili ufaklı evler ve konaklar, insanı adeta zaman tünelinde yolculuğa çıkarıyor. Köyde en eskisi 450 yıllık olan 93 konak bulunuyor. Her biri dönemin lüks konaklarından olan evlerin çoğu dört katlı. Yörük Köyü evleri zemin kat, ahır, hayat, mutfak, kiler gibi bölümlerden oluşuyor. Üst katlarda ise misafir odaları, yatak odaları ve sofalar yer alıyor. Evlerin içine girildiğinde incelikli bir kültürün ürünü olduğunu, duvarlarının her birinin bir anlamı olan figürler ile süslendiğini göreceksiniz. Evlerde iç süslemelere duvar ve tavan kaplamalarına oldukça özen gösterilmiş.

Yabancı yaşayamaz
 
Birçok evde Bektaşi kültürüne ait dinsel motiflere de rastlamak mümkün. Köydeki tarihi konaklardan özellikle Sipahioğlu Konağı'nı mutlaka görün. Halen aile üyelerinin yaşadığı bu konağı 2 YTL karşılığında gezebilirsiniz. Odalardaki perdeler, örtüler ve her türlü eşya aynen korunuyor. Onun dışında köyde 300 yıl önce inşa edilmiş çamaşırhaneyi de gezebilirsiniz. Çamaşırhane harika bir düzenekte kurulmuş. Burası kullanılmıyor ama orijinal kazanlar, yıkama tahtaları ve çivitleri görebilirsiniz. Yörük Köyü ile ilgili bir ilginç not ise, yabancıya ev satmıyor, hatta kiraya bile vermiyor olmaları.

Nasıl Gidilir?
 
Yörük Köyü İstanbul'a 410, İzmir'e 742, Ankara'ya 225 km uzaklıkta. Ankara- İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 82 km sonra Karabük'e, Karabük'ten 8 km sonra da Safranbolu'ya varılır. Kastamonu'ya doğru 11 km sonra bu köye ulaşırsınız.

Ne Yenir?
 
Yörük Köyü'nde, mantarlı, ıspanaklı, kıymalı ve peynirli gözleme çeşitlerinden yiyebilirsiniz. Ayrıca Yörük ayranı ve ev yapımı baklava yemeden de dönmeyin. Akşam yemeği için Safranbolu'nun içinde restore edilmiş, yöresel yemek yapan ilginç mekanlara da gidebilirsiniz. Safranbolu bükmesi, kuyu kebabı, cevizli erişte, su böreği, ev baklavası, zerde tatlısı her zaman bulunabilecek yöresel yemeklerden. Köyün girişindeki kilerde de ev yapımı ürünler, reçel, bal, salça, turşu, marmelat, pestil ve baharatlar bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?
 
Yörük Köyü daha çok günübirlik gidilecek bir yer görünümünde. Köyde birkaç pansiyon var ama 11 km ilerisindeki Safranbolu, konaklama yönünden daha elverişli. Safranbolu'da kalmak için iki alternatifiniz var: Biri şehrin içerisindeki otel ve pansiyonlar, diğeri ise "Tarihi Kent"in içerisindeki eski ahşap evler. Hatice Hanım Konakları: (0 370) 712 75 45 Zalifre Otel: (0 370) 725 47 20 Paşa Konağı (0370) 712 81 53 Sefa Pansiyon: (0370) 712 28 23