Hırçın dalgalar arasındaki sükunet

Karadeniz'in en kuytu koylarına kurulu, sırtını çam ormanlarına dayamış eşsiz denizi ve ilginç kaya yapılarıyla ünlü Kerpe, tatilcileri keyfe ve görsel bir şölene davet ediyor.

İstanbul'a 135 kilometre uzaklıktaki Kerpe'ye benim gibi, Şile-Ağva-Kandıra güzergahını izleyerek giderseniz, "en keyifli ve en yeşil rota"yı kullanmış olursunuz. Güzergahınızda yemyeşil ağaçların kollarını kavuşturmasıyla oluşan tünellerden geçerek birçok köye, kır lokantasına, çeşme ve dereye rastlayacaksınız. Karadeniz'in hırçın dalgalarının uğramadığı Kerpe, bu bölgenin neredeyse tek doğal limanı. Karadeniz sahilinde olmasına rağmen, rüzgâr almayan bir koyda olduğu için Karadeniz'in meşhur azgın dalgalarından pek etkilenmiyor. Antik bir kent üstüne kurulan Kerpe, yakın zamana kadar kendi halinde bir balıkçı köyüydü. Son yıllarda keşfedilen ve çok sevilen Kerpe, özellikle İzmit, Adapazarı ve İstanbullular'ın en gözde yerlerinden biri oluverdi.

Beton yığını yok
 
Yarım ay şeklinde bir koyu olan Kerpe'nin 150 metreye kadar sığ denizi bulunuyor. Sahil kayalıklar haricinde tamamıyla kum. Eğer kumsalda denize girmeyi sevmiyorsanız, kayalıkların olduğu derin sular, uygun bir ortam sunuyor. Dalgaların neden olduğu kaya oluşumları Kerpe'yi çekici kılıyor. Kerpe Kayalıkları, etkileyici, bir o kadar da ürkütücü görüntüsüyle dikkat çekiyor. Dalgaların gücüyle kendine özgü şekiller almış bu heybetli doğa parçalarının en ilginçleri, Kerpe Burnu'nun arka tarafında yer alıyor. Kerpe'de yapılaşma gözle görülür şekilde var, ama binaları beton yığını değil, evler hep bahçe içinde. Evlerin bahçesini kirazdan eriğe, armuttan elmaya hemen her çeşit meyve ağaçları süslüyor. Yanıbaşındaki Kefken ise Kerpe kadar modern bir görünüşe sahip değilse de daha büyük bir yerleşim yeri. Klasik bir balıkçı köyü. Denizi, kumsalları ve çam ormanları en önemli özellikleri. Deniz kıyısı yazlık evlerin istilasına uğramış. Ama sahil şeridi güzelliğini korumuş. Kefken'de görülmesi gereken yerler Kumcağız, Kovanağzı ve Pembe Kayalar kumsalları. Kovanağzı Plajı, Kefken'in merkezine bir kilometre mesafede. Küçük olmasına rağmen, büyük ilgi çeken plajın yarısı Askeri Dinlenme Kampı'na ait.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan yola çıkmayı tercih ediyorsanız iki saatlik mesafeyi göze almalısınız. Kerpe ve Kefken'e, TEM Otoyolu'ndan Kandıra çıkışına saparak ulaşabilirsiniz. Nefis bir manzara görerek gitmeyi tercih ederseniz, Şile-Ağva-Kandıra yolunu kullanmanızı öneririm. İzmit üzerinden 132 km olan Kerpe, Şile-Ağva üzerinden 135 km mesafede bulunuyor. Kandıra-Kerpe arası ise 15 km.

Ne Yenir?

Güne güzel bir köy kahvaltısı ile başlayabilir ya da öğle yemeği için kendinize güzel bir balık ziyafeti çekebilirsiniz. Kerpe sahili balık lokantaları ile dolu. Kefken'in balıkçı halinde günün her saati balık var. Kerpe sahilinde balık istemeyene gözleme, pide, etli ekmek gibi alternatifler de var. Kandıra- Kerpe yolunda kurulan köy pazarında sebze, peynir ve yoğurt satılıyor.

Nerede Kalınır?

Kerpe'de ihtiyacınızı karşılayacak küçük oteller ve pansiyonlar olduğu gibi kamp alanları da var. Pansiyon fiyatları ortalama üç kişilik odalar 60 YTL'den başlıyor. Otel fiyatları kişi başı hafta sonu 60-70 YTL arası. Varuna Otel: 0262 561 28 00, Kerpe Otel: 0262 561 25 82, Kent Motel: 0262 561 25 82, Metin Motel: 0262 561 20 10, Kaptan Pansiyon: 0262 561 25 11 Uğur Pansiyon: 0262 561 23 68, Sami Reis Pansiyon: 0262 561 26 28, Hotel Kefken: 0 262 563 75 08, Yeniay Pansiyon: 0 262 563 61 16, Özkan Apart: 0 262 566 72.