Sıkı kayakçıların merkezi

Kayakçıların en çok tercih ettikleri kayak merkezlerinin başında gelir Kartalkaya Kar kalitesi, doğası ve büyük şehirlere yakınlığı bunun en büyük nedenleridir....

Bolu'nun efsanelere konu olmuş Köroğlu Dağları'nda yer alan Kartalkaya, Türkiye'nin en gözde kış merkezlerinden biri. Kartalkaya, adını yolu izi olmayan bir dağ başı olmasından dolayı sadece kartalların barınabilmesinden alıyormuş. Bolu'yu geçtikten 10 km sonra Kartalkaya sapağından yukarıya çıkmaya başladığınızda Köroğlu Dağları'nın vahşi ve muhteşem doğasıyla karşı karşıyasınız demektir. Kayak merkezine endekslenip yolda göreceğiniz güzellikleri sakın göz ardı etmeyin.

Yolda kalmak yok
 
Kartalkaya yolu, oldukça dik ve virajlı. Yol boyunca küçük kulübelerin önünde ellerinde zincirlerle bekleşen köylüler, tırmanışa geçen araçları kaymaya başlayınca hemen fark ediyor ve zincir taktırmaya başlıyorlar. Yolda kalırım endişesine kapılmamak için özel otomobiliyle gidecek olanlar gerekli tedbirleri almak zorunda. Ama yolda kalırsanız da yardım edecek hem köylüler hem karayolları ekipleri hem de otellerin kurtarma araçları yardımınıza koşacaktır. Tırmandıkça karın kalınlığı da beyazlığı da artmaya başlayacaktır. Sapağın yaklaşık 18 km ilerisinde kümeleşerek geniş bir alana serpilmiş ahşap yayla evleri karşılayacaktır önce. Burası Sarıalan Yaylası. Sol tarafta göreceğiniz muhtemelen donmuş olan göl de Saraycık Gölü. Sarıalan Yaylası yaz ve kış şehrin kalabalığından kaçabileceğiniz, temiz havası ve eşsiz doğası ile muhteşem bir yer. Uçsuz bucaksız bir beyazlıkta, yalnızca ayak ve nefes seslerinizi dinleyerek saatler boyu keyifle yürüyebilirsiniz burada. Yol kenarlarında çevre köylülerin yetiştirmiş oldukları alabalıkların tadına bakmadan kayak merkezine gitmeyin. Sarılalan ile kayak merkezi arası 8 km. Kartalkaya, kayakçıların eğlenceden çok gerçek bir kayak merkezi diye tanımladıkları bir yer. Rakibi Uludağ'da gece yaşamı ön plandayken burada doğa başrolde. 2 bin metre yüksekliğindeki dağlarda ve yamaçlarda muhteşem bir manzara var. Kartalkaya kayak yapmak isteyenlerin, soğuğu, güneşi ve beyazlığı hissetmek isteyenlerin mekanı. Kartalkaya'nın tercih edilmesinin nedeni, sadece İstanbul'a yakın olması ve mevsimin uzun sürmesi değil, Marmara'nın en kaliteli karına da sahip olması. Kaliteli kar, buzlaşan ve top top olmayan kar demek.

13 Pist…
 
Kartalkaya merkezinde toplam uzunluğu 35 kilometre olan 13 pist var. En uzun pist bin 400 metre. 5 bin kişi kapasiteli telesiyejler için otellerin birinde kalıyorsanız ücret ödemiyorsunuz. Liftler, oda fiyatına dahil. Hayli geniş ve uzun pistler, snowboard tutkunları için de biçilmiş kaftan. Dorukkaya Otel pistlerinde Türkiye'nin ilk profesyonel snowparkı bulunuyor. Kayak sezonu aralıkta başlayıp nisana kadar devam ediyor. Hiç kayak yapmamış olanların pratik yapabilecekleri pistler de var. Kaymayı düşünmüyorsanız da, sadece yamaçlardaki manzarayı izlemek için bile gitmeye değer.

Nasıl Gidilir?

Bolu şehir merkezinden Ankara istikametine doğru 10 kilometre ileride Kartalkaya sapağı var. Sapaktan 28 kilometre sonra Kartalkaya Kayak Merkezi'ne ulaşabilirsiniz. Bolu'dan kayak merkezine ulaşım 45 dakika sürmekte.

Ne Yenir?

Kartalkaya'daki yeme içme yerleri otellerin restoranlarıyla sınırlı. Kartal, Grand Kartal ve Doruk Kaya otellerin restoranları müşterilerine hizmet veriyor. Cafe Kartal ve Tepe Cafe kayakçıların ve yürüyüş yapanların bir şeyler atıştırmak için uğradıkları cafeler. İnerken veya çıkarken Sarıalan Yaylası'nda çevre köylülerin yetiştirmiş oldukları alabalıkların tadına bakmayı unutmayın.

Nerede Kalınır?

Kartalkaya'da her türlü aktivite ve konfora sahip üç adet otel bulunuyor. Kar manzaralı sıcak su havuzu, yüzme havuzu, sauna, bowling, disko, sinema salonu, bilardo, jimnastik odası, çocuk kulübü, otellerin kapalı mekanlarda sunduğu imkanlar. Grand Kartal Otel: 0374 234 50 50, Kartal Otel: 0374 234 50 05, Dorukkaya Otel: 0374 234 50 26. Sarıalan Dağ Evi: 0374 218 90 43, 0532 213 99 04. Baysal Motel:. 0374 218 90 16.