Bir açık hava müzesi, İznik

Tarihi antik çağlara uzanan, asırlarca bir çok uygarlığa beşiklik etmiş İznik, zengin bir anıtsal yapı ve dünyaca ünlü çinisiyle beraber güzel bir doğaya da sahip.

Anadolu'nun ilk Türk başkenti, zamanın bilginler kenti olarak da anılan İznik, dünyaca ünlü çinisi, yemyeşil doğası, tertemiz gölü, anıtsal yapıları ile adeta bir açık hava müzesi konumunda. Bursa’nın 86 kilometre kuzeydoğusunda yer alan bu antik kent, aynı isimle anılan gölün doğu kıyısında kurulmuş. Bursa çevresinde genel olarak hakim olan güzel doğadan İznik’te nasibini almış. Çevresi zeytinlik, bağ ve bahçelerle kaplı olan İznik’in etrafı 10-13 metre yüksekliğinde yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrilmiş. Şehre, her biri diğerinden ihtişamlı dört ana kapıdan giriliyor.
İznik'in her tarafı tarihle dolu. Şehir, Hellenistik çağdan kalma ızgara planlı kent yerleşimi, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan anıtsal yapıları ile tarihi kent dokusunu bütün canlılığıyla korumakta. İznik'te yapabilecekleriniz başında tarihi kalıntıları dolaşmak gelir. İznik'te Roma döneminden kalma kent surları ve anıtsal Lefke ve İstanbul Kapıları, Tiyatro'su, Beştaş anıtı, Bizans döneminden kalma Ayasofya ve diğer kilise kalıntıları, Hipoje mezar odası, Osmanlı döneminden kalan Yeşil Cami ile gerçekten çekici bir turistik merkez.
 

Ayasofya Kilisesi

İznik merkezinden itibaren gezmeye başladığınızda, her yerde tarihi kalıntılara rastlıyorsunuz. Ayasofya, İznik'in tam ortasında kentin 4 kapısına ulaşan yolların kesiştiği noktada bulunuyor. Burası, Bizans döneminde Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuş. Bu yüzden inanç turizmi açısından da büyük önem taşıyor. Fakat bu turizmden bu zamana kadar yeterince faydalanamamışlar. Senato Sarayında 325 yılında I. Konsil, 787 yılında Ayasofya Kilisesi’nde 7. Konsil toplantıları yapılmış. Bu toplantılarda üç tanrı inancı esas alınmış. Dan Brown'ın dünyaca ünlü romanı “Da Vinci Şifresi”nin sinema uyarlamasında İznik’in adının geçmesi İznik Belediyesi'ni harekete geçirmiş. İlçede “Şifre Turizmi” başlıklı bir proje başlatarak inanç turizminden elde edemediği başarıyı filmle tekrar kazanmayı amaçlıyorlar.
 

Çinicilik

İznik demek aynı zamanda çini demek. İznik çinisi geleneği 600 yıllık ama Osmanlı'nın duraklama devrine girmesinden sonra 300 yıl boyunca İznik çinisi hiç yapılmamış. Ta ki 1989 yılında İznik Çini Vakfı kurulana kadar. Bugün bütün dünya müzeleri İznik Çinilerini en kıymetli eser olarak ziyaretçilerine sunmaktadırlar.

İznik'in çevresini beş kenarlı çokgen şekilde kuşatan surlar, 4970 metre uzunluğundalar. İznik'in iki ana caddesinin kesiştiği noktadan bakıldığında, dört ana kapı görünür. Hellenistik dönemde inşa edilmeye başlanan surlar, Roma ve Bizans dönemlerindeki yeni ilavelerle günümüzdeki şeklini almış. Kentin dört ana kapısından günümüze Lefke Kapı ile İstanbul Kapı sağlam ulaşabilmiş. Yenişehir Kapı kısmen, Göl Kapı tamamen yıkık durumda
 

Yeşil Camii

İznik'in sembolü olan Yeşil Cami, adını yeşil çinili ve tuğlalı minaresinden almıştır. 1391'de tamamlanan Cami, erken Osmanlı döneminin tek kubbeli camileri arasında en görkemlilerinden. Eşsiz minaresi caminin sağ köşesinde. Gövdesi mavi ve yeşil renkli çinilerle zigzaglı mozaik tekniğiyle bezenmiş. 

İznik Gölü ayrıca görülmeye değer bir yer. İznik sadece zengin bir tarihe değil aynı zamanda güzel bir doğaya da sahip. Kapladığı 308 km2’ lik alanı ile ülkemizin 3. büyük gölü durumunda. Her tür su sporu yapılabilen, balık ve kerevit avlanabilen göl kıyısında, piknik yapmaya, çadır kurmaya elverişli bir çok alan bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Bursa'nın ilçesi İznik'e İstanbul'dan ulaşmak için en kolay yol Eskihisar-Topçular feribotunu kullanarak Yalova üzerinden Bursa istikametine doğru yol almak. Bursa'ya gelmeden Orhangazi ilçesinde göreceğiniz İznik tabelasına yöneldiğinizde bir süre sonra İznik Gölü’nü göreceksiniz. Bu yol 40 km. sürüyor.  İki tarafı zeytin ağaçları ile kaplı yol, göle paralel olarak sizi İznik'e götürüyor. İstanbul'dan çıktıktan yaklaşık 2,5 saat sonra eski adı ile Nicaea'nın giriş kapılarına ulaşabilirsiniz.
 

Ne Yenir?

İznik'te restoranlar, daha çok göl kıyısı boyunca uzanan yol üzerinde yer alıyor. Bu lokantalarda tadılabilecek yiyecek türleri arasında tatlı su balıkları geliyor. Fakat benim size tavsiyem İznik’e gittiğinizde merkezde bulunan İmren Köftecisinden köfte yemeniz. Gerçekten çok güzel yapıyorlar. İznik'in zeytinyağı da çok makbul.
 

Nerede Kalınır?

İznik, elinde bulundurduğu güzelliklere karşın, turizm açısından gelişmiş bir düzeyde değil. İlçe'de yeni yeni nitelikli oteller açılmaya başlandı. Genelde gezi ve inanç turizmi amacıyla sabah gelenler, akşam dönmek zorunda kalıyorlar. Çamlık Motel (0224 757 13 62), Burcum Motel (0224 757 10 11), Babacan Otel (0224 757 12 11) ve Otel Familia (0224 573 90 25) yörenin konaklama tesislerinden.