Günübirlik ve hafta sonu tatilleri için

Upuzun bir sahil şeridine sahip Marmara Ereğlisi, İstanbul'a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle günübirlik ve hafta sonu kaçamakları için ideal bir yer.

Üç tarafı denizle kaplı bir yarımada şeklindeki Mamara Ereğlisi, Tekirdağ’ın en küçük ama en şirin ilçesi. İstanbul’a 100 kilometre, Tekirdağ’a 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Trakya kıyılarından Marmara’nın içine doğru uzanan bir burnun ucunda olan Marmara Ereğlisi 32 kilometrelik uzun bir kıyı şeridine sahip.

Marmara Ereğlisi, Marmara’da denizin temiz olduğu nadir yerlerden biri. Bir başka özelliği de bu temizliğe yakışır 1.5 kilometreyi aşan ve yarım daire şeklindeki koyudur. İstanbul’a ve Tekirdağ’a yakın olduğu için yaz mevsiminde özellikle hafta sonları kumsalda adım atacak yer bulunmaz. Artık Marmara Denizi’nin çoğu yerinde olduğu gibi burada da etraf yazlık sitelerle dolu. Kışın ilçe olmasına rağmen inanılmaz sessiz ve sakin bir yer. Özellikle hafta sonları balık yemek için gelen ziyaretçiler yoğunlukta. Doğal güzelliklerinden dikkati çeken bir başka özelliği sahil şeridinde binlerce yıldır dalgaların oluşturduğu ilginç kaya şekilleri. Her birisi bir hayvan figürü veya enteresan şekillere benzeyen bu kaya şekillerine halk arasında “Kına Taşı” diyorlar. Bunları mutlaka görmelisiniz.

Marmara Ereğlisi’nin tarihi de çok eskilere dayanıyor. M.Ö. 600 yılında Samoslu kolonistler tarafından Perinthos adıyla kurulmuş. Daha sonra Roma Dönemi’nde Heraklia olarak değiştirilen isim Osmanlılar tarafından da Ereğli olarak değiştirilmiş. Diğer Ereğlilerle karışmaması içinde Marmara Bölgesi’nde olduğu için Marmara Ereğlisi denmiş. İlçede tarihi kentin çıkması için kazı çalışmaları yapılıyor. Kentte halen görülebilecek kalıntılar arasında Hadrianus Tapınağı temelleri, stadyum ve tiyatro kalıntıları, kent surları ve liman kalıntıları bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Marmara Ereğlisi, İstanbul’a 100 kilometre, Tekirdağ’a 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan yaklaşık bir saatte ulaşabileceğiniz Marmara Ereğlisi’ne Tekirdağ yolunu takip ederek gidebilirsiniz.

Ne Yenir?

Marmara Ereğlisi’inin en önemli geçim kaynaklarından biri balıkçılıktır. Dolayısıyla buradaki balık lokantalarında her mevsim taze balık bulmak mümkün. Taze balık yemek için buraya İstanbul’dan gelen ziyaretçi sayısı bir hayli fazla. Balığın dışında Tekirdağ Köftesi ve piyaz da yiyebileceğiniz yerler var.

Nerede Kalınır?

Yıldız Apart Pansiyon: 0282 613 20 64, Kumsal Motel: (0282) 613 23 51, Marmara Ereğlisi Belediyesi Eğitim ve Dinlenme Tesisleri: 0282 613 26 97.