Türkiye’nin kalbi burada atıyor Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbinin attığı yer. Siyaset ve bürokrasi kokan ülkemizin başkenti Ankara, aynı zamanda bir anıtlar, heykeller ve büyük yapılar kenti.


Ankara, ülkemizin neredeyse tam ortasında yer alıyor. Ankara’da tarih öncesinden bu yana bir çok yerleşim olmasına rağmen bu isim, Eskiçağ’dan günümüze kadar hiç değişmemiş gibi. Ankyra, Angora, Engürü ve şimdi Ankara. Ankara özellikle Cumhuriyet dönemi mimarisi eserleri ile dikkat çekiyor. İlk durağımız Anıtkabir. Anıtkabir, sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin simge mekanlarından biri. İnşa edildiği 1953 yılından bu yana hiç azalmayan bir ilgi ile gezilmekte. Anıtkabir kompleksi içindeki Aslanlı Yol’u, Tören Meydanı’nı, Mozole ve Şeref Holü’nü bilmeyen yoktur herhalde. Atatürk’ün vasiyeti üzerine kente hakim Rasattepe’de inşa edilen Anıtkabir’in orijinal projesi aslında iki katlı ve bugünkünden çok daha görkemli olacakmış. Fakat zamanın maddi koşulları nedeniyle üst katı yapılamamış. Yanı başındaki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise 2002 yılında Türk, Azeri ve Rus sanatçıların ortak çalışmalarıyla yeniden düzenlenerek modern bir müzeye dönüştürülmüş. Dört bölümden oluşan müzede Atatürk’ün bazı özel eşyaları, Türkiye’de ilk defa uygulanan maket resim tekniğiyle yapılan savaş sahneleri ve komutanların portreleri yer alıyor. Burada komutanların gözleri sizi hep takip edecek. Buna şaşırmayın.

Kale ve çevresi

Buradan Ankara Kalesi’nin olduğu Ulus’a doğru yöneliyoruz. Tarihi Kent Eski Ankara, Ulus çevresinde bulunuyor. Çevrede Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma bir çok cami, türbe, medrese, hamam yapıları var. Ankara Kalesi ise başlı başına bir tarih. Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin de sembolü olmuş. Her ne kadar Hitit Güneşi, Kocatepe Camii, Atakule, Ankara keçisi gibi kentin sembolleri dönem dönem değişse de, Kültür Bakanlığı’na göre kentin sembolü şu anda Ankara Kalesi. Eskiden Ankara Kalesi’nden inen surlar ovaya kadar yayıldığından, eski Ankara, surlar içinde kalırmış. Bugün bu surlardan hiç eser kalmamış tabi. Kale içinde bulunan eski evlerin bir çoğu restore edilerek sanat galerileri, ya da restoranlar olarak hizmet veriyorlar. Kalenin surlarında gezmek ayrı bir heyecan. Adrenalinine güvenenler Ankara’yı muhteşem bir kuş bakışı ile görme şansını bulabilirler. Cetvel gibi çizilmiş uzun ve düzgün yollar, bol bol devlet binaları, gökdelenler…

Yılın Avrupa Müzesi

Kalenin hemen altında günümüzde “Yılın Avrupa Müzesi” unvanını kazanmış Anadolu Medeniyetler Müzesi bulunuyor. Müzede Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki kazılarda ele geçen, Anadolu Uygarlıkları’na ait paha biçilmez eserler sergileniyor. Kale çevresinde Augustus Tapınağı, Antik Roma Hamamı, Hacı Bayram Camii ve Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra 1920-1923’de ilk Büyük Millet Meclisinin bulunduğu TBMM Müzesi’ne gidiyoruz. Binada bu devre ait eşyalar sergileniyor.

Ankara'nın alışveriş merkezleri ise Ulus, Kızılay ve Kavaklıdere'de yoğunlaşmış durumda. Modern alışveriş bölgeleri de genelde Kızılay'da, Tunalı Hilmi Caddesi'nde ve Çankaya Atakule'de yer alıyor. 125 metre yüksekliği ile Atakule, şehrin tümüne hakim konumda. Ankara, bürokrasi kokan havasından mı, yoksa İstanbul’a nazaran sokakları cetvelle çizilmiş gibi çok düzenli oluşundan mı, hep soğuk gelmiştir. Şair Yahya Kemal, milletvekili olduğu yıllarda Ankara ile İstanbul arasında sık sık mekik dokuyanlardan. Bir sohbette şaire sormuşlar. “Sizce Ankara’nın en güzel tarafı nedir?” Cevap vermiş: “İstanbul’a dönüşü…”

Nasıl Gidilir?

Ankara’ya İstanbul çıkışlı en kolay TEM otoyolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bolu Tüneli’nin açılmasıyla oldukça kolaylaşan ve kısalan yolu ortalama 3.5-4 saatte alabilirsiniz.

Ne Yenir?

Söz konusu büyük şehir olunca seçenek fazla. Fakat Ankara manzaralı yerler istiyorsanız, Ankara Kalesi içindeki eski evlerin restore edilmesiyle yapılan restoranlarda veya Atakule’nin meşhur döner restoranında yemek yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Ankara’da konaklamak için çok seçeneğiniz var. Daha ucuz oteller için Ulus civarı, nitelikli ama pahalı oteller genelde Çankaya civarında toplanmış. Almer Hotel: 0312 309 04 35, Gordion Hotel: 0312 427 80 85, Büyük Ankara Otel:0312 425 66 55.