İki dere arasındaki huzur: Ağva

Orman, dere ve kumsalı ile kendisine özgü bir atmosferi olan Ağva, iki nehir arasında kalmış bir doğa harikası. Son yıllarda yepyeni bir kimliğe bürünen Ağva, artık küçük bir sahil kasabası havasından uzakta.

Tatil denilince akla gelen ilk yerler güney sahilleri olur genellikle... Ama Türkiye'nin kuzeyinde saklı kalan onlarca yerleşim yeri, aslında tatil için biçilmiş kaftandır... Bangır bangır müziklerden uzak, bedeni huzura ulaştıran bu yerlerden biri de İstanbul'un hemen yanındaki Ağva... Şile'ye bağlı bu belde İstanbul'a 110 km uzaklıkta. Latince'de "iki dere arasına kurulmuş köy" ve "su" anlamına gelen Ağva, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin ortasında yer alıyor. Ağva; Hititler, Frigler, Romalılar, Cenevizliler, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde.

Her taraf yemyeşil

İzmit'ten doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin en çekici yanı, bu derelerin yemyeşil kıyıları. Haziran sonundan Ekim başına kadar deniz sezonunun yanı sıra, özellikle ilkbahar ve sonbaharda nehirlerin keyifli yaşamı Ağva'nın esas özelliği. Ağva'ya gelenler, genelde bir tekne turu yapmadan gitmiyor. Göksu Nehri özellikle otel ve restoranların yoğun olduğu, neredeyse tüm aktivitelerin gerçekleştirildiği bir yer. Nehir tam bir yeşil cennet. Her tarafınız yemyeşil. Nehrin suyu da tertemiz. Dibindeki yosunların renginin yansıması, nehri yemyeşil gösteriyor. Göksu Nehri'nin denizle birleşmesi de çok ilginç; kendiniz kano ya da nehir bisikleti ile giderseniz, kumsala çıkıp, denizin tadını da çıkartabilirsiniz. Ağva'ya geldiğinizde günlük, taze, yöreye has balıkları, burada nehir kıyısındaki restoranlarda yiyebilirsiniz. Balık avlamaya meraklıysanız, Ağva kıyıları sizin için biçilmiş kaftan. İstanbul'un en temiz denizlerinden birine sahip olan Ağva'nın 3 kilometre uzunluğunda bir kumsalı var.

Hikayesi olan kayaların yeri

Bu şirin beldeyi, denizi ve kumsalından çok doğal güzellikleri için tercih edebilirsiniz. Çevresindeki Kilimli ve Kadırga koyları, Gelin Kayası, Saklı Göl, korular ve şelaleler mutlaka görülmesi gereken yerler. Ağva civarında çeşitli öyküleri olan kayalıklar da ilgi çekicidir. Balıkçı tekneleriyle çıkılan yolculuklar, bu adacıkların çevrelerinde devam eder. En ilginci Gelin Kayası'dır. Gelin Kayası denilmesinin sebebi, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi. Yöredeki çadır kamp alanı da yaz aylarında büyük ilgi görüyor. Ağva'nın merkezi, 15 dakikada yürüyüp bitirebileceğiniz kadar küçük. Halk çoğu zaman bisikletle dolaşmayı tercih ediyor. Ağva'nın kışın 2 bin 500 olan nüfusu yazın 15 bine ulaşıyor. Cuma günleri merkezde halk pazarı kuruluyor. Eğer bu güne denk gelirseniz taze süt, yumurta, sebze ve meyve de alabilirsiniz

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL'A 110 kilometre uzaklıktaki Ağva'ya en çabuk ve pratik ulaşım imkanı, özel araçladır. Ayrıca İstanbul Üsküdar'dan yaz sezonu her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor. Ağva'ya gitmek için birkaç güzergah kullanabilirsiniz. Bana göre en güzel rota, Ümraniye -Şile otabanı takiben Şile, oradan da Kabakoz, Akçakese, İmrenli, Kurfallı, Ağva'dır. Şile-Ağva arası yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Ne Yenir?

AĞVA'da yeme içme denilince ilk akla gelen şey balık. İsterseniz kendiniz tutabilir, isterseniz satın alabilir ya da restoranların mönülerinden damak tadınıza uygun bir tercih yapabilirsiniz. Burada her kesime ve her keseye hitap eden yerler var. Zaten her lokantanın önünde girmeden önce fiyat listelerini görüyorsunuz. Balık restoranlarının çoğu Yeşilçay Deresi kenarında. Göksu Deresi kıyısında ise otellerin büyük özenle döşenmiş şömineli, kapalı restoranları bulunuyor. Dilerseniz burada dilerseniz kendilerine ait iskelelerinde kurulu masalarda yemeğinizi alabilirsiniz. Ağva'da balığın dışında kebap ve pide çeşitleri bulmak da mümkün.

Nerede Kalınır?

AĞVA, otel açısından zengin bir belde. Otel ve motelleri, kendisine özgü mimarileri ve kaliteleri ile hemen dikkat çekiyor. Ağva'da bir otel arıyorsanız, çoğunu Göksu Nehri kıyısında bulabilirsiniz. Piccolo Mondo: 0216 721 73 79, Greenline: 0216 721 84 91, Yeşilçay Tatil Köyü: 0216 721 73 48, Acqua Verde: 0216 721 71 43, Club Grand Becassier: 0216 721 72 86, Riverside Club: 0216 721 82 93, Motel Tahir: 0216 721 80 12

Mutlaka Yapın!..

Göksu Nehri'nin denizle birleşmesi de çok ilginç. Kendiniz kano ya da nehir bisikleti ile giderseniz, kumsala çıkıp denizin tadını da çıkartabilirsiniz.