Kırmızı kiremitli hayat Trilye

Zeytinbağ olarak da bilinen (Trilye) eski bir Rum yerleşimi. Türkiye'nin en iyi cins sofra zeytinlerinin üretildiği bu belde "Kiremitler Diyarı" olarak da anılıyor. Bölge özellikle günübirlik geziler için bire bir....

MUDANYA'DAN gelirken kıyıdan batıya doğru uzanan yol 7 km. sonra eski Rum yerleşimleri olan Kumyaka'ya (Siye) ve 10 km. sonra da Trilye'ye çıkıyor. Trilye'ye giden yol, yemyeşil doğa içerisinde heybetli zeytin ağaçlarıyla bezeli. Karayolunda ilerlerken sağ tarafta masmavi deniz uzanıyor. Yolun ortalarında bir virajı dönünce uzakta şirin bir yerleşim yeri görünüyor. Burası önünde küçük bir balıkçı barınağının da bulunduğu Kumyaka. Sahile inip hala ayakta olan muhteşem kiliseyi görmeden geçmeyin. Kumyaka Kilisesi 780-797 yılları arasında Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yapılmış. Kumyaka'nın nüfus yoğunluğu yaz aylarında 30 bin civarında. Yöre halkı evlerin çoğunu pansiyon olarak veriyor.

Komşu’nun Trilye’si ile kardeş belde
 
Trilye'ye girmeden önce aracınızı sağa çekip, kuşbaşı seyretmenizi öneririm. Birbiriyle kaynaşmış gibi gözüken kırmızı kiremitli eski evleri, kilise ve camileri, asırlık çınarları, balıkçı barınağında sıralanmış balıkçı motorlarıyla sessiz ve muhteşem. Belde adeta bozulmamış yapısıyla doğal bir film platosu gibi olduğu için son zamanlarda dizilerinde vazgeçilmez mekanlarından biri oldu. Sokak aralarında dolaşırken karşınıza çıkan ünlü biriyle karşılaşırsanız şaşırmayın. Trilye, kuruluşundan Osmanlılar'ın fethine kadar Bizans kasabası olarak Rumlar'ın yaşadığı bir bölge olarak biliniyor. Fakat Trilye'de hiç Rum kalmamış. Günümüzde köyün halkı, mübadelede Selanik'ten gelmiş. Sadece Yunanistan'da kurulan yine aynı isimli kasabada, Trilye'de oturanlar turistik amaçla beldeye sıkça geliyormuş. Zaten Yunanistan'daki Trilye ile Türkiye'deki, kardeş belde ilan edilmiş. Cumhuriyet döneminde "Zeytinbağ" adını almasına rağmen bugün de hemen herkes tarafından "Trilye" adı kullanılıyor. Aracımızı parkedip Trilye'nin daracık sokaklarında kısa bir gezinti yaptığımızda Trilye'de gözalıcı eski Rum evlerine ve tarihi binalara şahit oluyoruz. Evler genelde 2-3 katlı ve bitişik nizam. Trilye mimari zenginliğinden dolayı koruma altına alınmış ancak neredeyse hiç korunmamış. Evler ve sokaklar onarılmamış. Trilyeliler, zamana yenik düşen evlerinin tıpkı Safranbolu evleri gibi korunmasını, restore edilmesini istiyorlar. Bakımsız ve biraz hüzünlü de olsalar, görülmeye değer güzellikte. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinden itibaren büyük ilgi gören Trilye ve çevresinde, çok sayıda görkemli kilise, manastır ve ayazmalar inşa edilmiş, fakat bu yapılardan günümüze ancak 7 kilise, 3 manastır ve 3 ayazma ulaşabilmiş.

Turistlerin keşfetmediği belde
 
Trilye'nin denizi hemen komşusu olan Mudanya'nın denizinden daha temiz gözüküyor. Sahilde bir çok restoran ve cafe bulunuyor. Ama açıkçası buraya henüz turistik bir yer demek güç. Köy havasını hala muhafaza ediyor. Yöre halkının büyük bir bölümü geçimini zeytincilikle sağlıyor. Eskisi kadar zeytin ağacı olmasa da "Trilye zeytini" ülkemizde hala sofralık zeytinlerin en iyilerinden biri sayılıyor.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL-Trilye 278 km, Bursa-Mudanya arası 25 km. Mudanya Trilye 10 km. İstanbul tarafından gelecek olanlar için diğer bir alternatif ise, Yenikapı'dan kalkan deniz otobüsleri ile 1 buçuk saatte Mudanya ulaşım imkanı. Mudanya-Trilye arasında dolmuş çalışıyor.

Ne Yenir?

SAHİL kenarında balıkçı lokantaları mevcut. Bu lokantalarda mevsimlik, taze ve ucuz balık yemek mümkün. Genelde masaya önce Trilye'nin meşhur zeytinyağı konuluyor. Zeytinyağına kekik ve pul biber ekip odun ekmeğine banılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Nerede Kalınır?

YÖREDE konaklamak için bir otel ve iki pansiyon bulunuyor. Otel Trilye'nin fiyatı 1 kişi oda kahvaltı 60 YTL, 2 kişi 80 YTL. Mudanya Montania Hotel ise oda kahvaltı iki kişi 154 YTL. Otel Tirilye: 0224 563 22 20, Savorana Pansiyon: 0224 563 26 08, Mudanya Montania Hotel: 0224 544 60 00

Mutlaka Yapın!..

Aracınızı bir yere park edip, daracık sokaklarda yaya olarak dolaşın. Trilye zeytini sofralık zeytinlerin en iyilerinden sayılıyor. Gittiğinizde almayı unutmayın.