Altın kumsallar, Sarıgerme

Sığ ama dalgalı denizi, Baba Adası ve dağlara kadar uzanan çam ormanları ile Sarıgerme, son yılların en popüler turizm merkezlerinden....

DALAMAN ile Ortaca arasına sıkışmış bir koy Sarıgerme. Tarihi alt yapısıyla çok fazla ön plana çıkmasa da altın renkli plajıyla çok ilgi çekiyor. Dalaman Havaalanı'na yakınlığı ve modern konaklama tesislerinin hizmete girmesiyle ülerleşen Sarıgerme, Osmaniye Köyü'nün sahilinin adı. Sarıgerme isminin şu öyküden geldiği söyleniyor. "Yıllar önce Saros Dağları'ndan kesilen tomruklar, Dalaman Çayı'na taşınır, denize taşmasın diye de nehrin ağzına ağ gerilirmiş. Bölgede Sarısu isimli bir de çay varmış. İşte bu ağ germe islemiyle çayın ismi birleştirilince yörenin adı "Sarıgerme" olmuş." Osmaniye Köyü 850 m. içeride. Osmaniye'den sahile girerken eğer özel aracınızla geliyorsanız aracınızı köyün hemen çıkışındaki park yerlerine bırakmalısınız. Buradan plaj yaklaşık 7-8 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Eğer yürümek istemezseniz belediyenin tahsis ettiği çekçekler ile de plaja gidebilirsiniz. Sabah 10.00'dan akşam 19.30'a kadar çekçekler çalışıyor. Sahil düzenlemesi ve bakımı için girişte küçük bir katkı payı alınıyor. Şu andaki rakam 1.5 YTL. Gişelerden sonra çam ağaçları ve narenciye bahçeleri arasında plaja doğru yürürken sağ tarafınızda etrafı tel örgülerle çevrili alanda son derece sevimli olan ceylanlar ve tavşanlar göreceksiniz. Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği'nin kurulmasıyla çevre düzeni, yol, park, su, duş-wc gibi hizmetlere kavuşmuş sahil. Son derece güzel düzenleme yapılan plajın arkasındaki yeşil alanda mangal yakmamak kaydıyla piknik yapabilirsiniz. Ama buna her yerde olduğu gibi çok riayet eden yok.

Adaya yüzebilirsiniz

Orman içine gizlenmiş Magic Life Oteli sahilin büyük kısmını kapatmış. 7 km. uzunluğundaki Sarıgerme kumsalı, çevredeki en eğlenceli kumsallardan biri ancak denizi biraz dalgalı. Denize girmenin tehlikeli olduğu söylense de buna turistlerde dahil çok aldırış eden olmuyor. Çünkü Sarıgerme'nin denizi Karadeniz gibi bir anda derinleşmiyor. Sadece dalgalarla boğuşuyorsunuz. Hemen karşısında birkaç kulaç ötede Baba Adası bulunuyor. Altın kumlarından, serin sularına süzülerek karşısındaki adaya yüzenler çok fazla. Ada, Marmaris-Göcek arasında dolaşan teknelerin ve yatların uğrak yerlerinden biri. Adanın Sarıgerme'ye bakan yüzü korunaklı ve tekneler bu yüze bağlanıyor. Adanın arka yüzü ise kayalık ve dalma meraklıları için uygun.

Dalış yapabilirsiniz
 
Sarıgerme'den Dalyan ve Kaunos'a gitmek isteyenler Ortaca'dan 12 km. uzaklıktaki yöreye deniz veya kara yolculuğunu tercih ederek ulaşabilirler. Sarıgerme kaplıca ve yeraltısuları bakımından da ünlü. Bölgede bulunan kükürtlü kaplıcanın romatizma, siyatik, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Paraşüt, kayak, banana, sörf, yelken, jet-ski ve kano da Sarıgerme'de yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Deniz çoğu zaman dalgalı olduğu için sörf meraklıları da bir hayli fazla. Baba Adası etrafında dalış yapmak ve trekkingde alternatifler arasında. Sarıgerme'nin bileklerinize kadar yükselen su ve ince kumunda 7 km'lik kumsal boyunca da keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

SARIGERME, İstanbul'a 870 km, Antalya'ya 260 km, İzmir'e 307 km. Dalaman Havaalanı'na 20 km uzaklıkta. Dalaman Havalimanı yönünden gelirken, Dalaman'a girmeden önce, Sarıgerme yol ayrımı önce Osmaniye köyüne ulaştırıyor, ardından da Sarıgerme sahiline çıkarıyor. Ortaca yönünden gelirken, yine Dalaman öncesinde Osmaniye-Sarıgerme yön levhasını izlemek gerekiyor.

Ne Yenir?

SARIGERME, küçük bir yer olmasına rağmen çok güzel kebapçılar ve deniz ürünü bulabileceğiniz küçük restoranlar var. Ayrıca yemek için otellerin restoranlarını da tercih edebilirsiniz. Ekonomik fiyatlı balıklar arasında kefal, levrek, çipura bulunuyor.

Nerede Kalınır?

SARIGERME, yıldızlı modern otellerin egemenliğini almak üzere olduğu bir kumsal. Ucuz otellerin çoğu sahile uzak mesafede olsa da manzarası çok güzel. Çam, zeytin ağaçları ve narenciye bahçeleri arasında yer alıyorlar. Fiyatlar iki kişi 50 YTL'den başlıyor. Turkuaz Otel: 0 252 286 86 08, Ra Hotel:25280 63, Hakan Pansiyon:0 252 286 82 91, Köşk Begonvile: 0 252 286 51 53, Sümela Pansiyon: 0 252 286 83 20, Şahin 0 252 286 82 84.