Bodrum'un yahşi sahili, Ortakent-Yahşi

Büyük mandalina bahçeleri ile yarımadanın en yeşil beldelerinden olan Ortakent-Yahşi aynı zamanda Bodrum'un en uzun sahiline de sahip. Bodrum'a yakınlıklarının yanında sadece şirinlikleriyle değil ucuzluklarıyla da orta hallinin gözdesi....

BODRUM anlatmakla bitmiyor... Her yanı bir cennet olan Bodrum'daki durağımız  Ortakent-Yahşi. Adından da anlaşılacağı gibi Ortakent, Bodrum Yarımadası'nın tam orta kesiminde kurulmuştur ve bu sebepten dolayı bölgeyi keşfetmek için ideal bir noktadır. Diğer taraftan, "hoş, sevimli" anlamına gelen Yahşi, Ortakent'in harikulade deniz kıyısına verilmiş, en uygun isimdir. Ortakent-Yahşi, yarımadanın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Belde yarımadanın güneyinde yer alır. Doğusunda Bitez'e, batısında ise Turgutreis'e komşudur. Bodrum merkeze uzaklığı 12 km. olan Ortakent-Yahşi, Bodrum'un en uzun sahiline de sahiptir. Köy içine doğru girdiğinizde eski taş evler ve tepedeki eski değirmenler gözünüze ilk çarpacak özelliklerden birkaçıdır. Sahilde "Arpranga" diye bilinen iki katlı eski Rum evleri koruma altında bulunuyor. Ortakent- Yahşi 'nin tarihi de, ilçesi Bodrum kadar zengin ve Anadolu'nun antik çağlardan bugüne izlerini taşımaktadır. Halen beldede bulunansarnıçlar, kuleler, toprak damlı taş evler, yel değirmenleri geçmişten kalan izlerdir. Bölgede savunma amaçlı 17.yy'dan kalma kuleler halen ayaktadır. Bunlardan biri Mustafa Paşa'ya diğeri ise kardeşi Ahmet Paşa'ya aittir. Ortakent'ten ileriye doğru gidildiğinde varılan Yahşi, Bodrum'a doğru doyulmaz güzellikte manzaralar sunar. Buradan bir yol da küçük otel ve restoranlarla bir kaç küçük iskelenin bulunduğu geniş kumsala uzanır.

Develerin Sahili

Ortakent-Yahşi, Bodrum'un en uzun kumsalına sahiptir. Vadinin denizle birleştiği yerde harika bir kumsal uzanmaktadır. Kilometrelerce uzanan kumsal, sabah ve akşam saatlerinde yürüyüş keyfi için çok uygun. Bölgenin en batısında yer alan şimdilerde "Camel Beach" adıyla anılan fakat eskilerin "Kargı Boyu" diye bildiği sanki sonsuz bir kumsalmışcasına uzanan doğal bir plajı vardır. "Camel Beach" adını, eskiden beri kumsalda yatan ve atlayan develerden almış. Bu develer bir çok yerli ve yabancı turistin de ilgi odağı. Kasabadan sahile uzanan yeşil verimli vadi, incir, zeytin, mandalina ağaçları ve düzenli ekilmiş sebze bahçeleri ile dolu. Narenciye, Ortakent-Yahşi'de turizmden önce önemli bir gelir kaynağıdır .

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL üzerinden Bodrum'a gitmek için İzmir-Menderes-Kuşadası- Söke üzerinden Milas, oradan da Bodrum veya İzmir-Aydın-Söke -Milas Bodrum'u kullanabilirsiniz. Bodrum'a geldikten sonra ise Ortakent-Yahşi'ye ulaşmak çok kolay.

Ne Yenir?

Ortakent-Yahşi'de sahile bakan bahçeli lokantalarda yemek yemek, meşrubat veya içki içmek mümkün. Restoranlarında mönüler sadece bizim ev yemekleriyle sınırlı değil. Diğer ülkeler mutfaklarından yemekler de yer alıyor.

Nerede Kalınır?

ORTAKENT-Yahşi çok sayıda otellerle donatıldı. Venüs Apart 0252 363 79 92, Bitezsaray Otel: 0252 363 79 10, Comfort Otel: 0252 363 78 30, Okaliptüs Otel: 0252 363 77 79, Tümay Otel: 0252 363 79 30, Mobydick Otel: 0252 363 79 00, Hazal Pansiyon: 0252 363 77 96