Renklerin dansı Marmaris

Taşından toprağına, ormanından denizine kadar birbirinden güzel tonları barındıran Marmaris; tarihi zenginlikleri, marinası ve koyları ile tatilin merkezi....

Bir düşünsenize... Önünüz masmavi bir deniz, arkanız ise bu maviyi tamamlayan yemyeşil bir orman... "Doğanın kardeşliği" denilen bir yer Marmaris... Marmaris, pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü bir yermiş. Bölgede yapılacak gezilerde Karia, Rodos, Mısır, Asur, İon, Dor, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkün. Kent merkezindeki en önemli tarihi yapı Marmaris Kalesi. Kaleden gündüz ve gece olağanüstü bir Marmaris panoramasını seyredebilirsiniz. Ayrıca Marmaris Kalesi içerisinde bir de müze bulunuyor. Marmaris, onca yapılaşma ve kirliliğe rağmen, kent içindeki plajlardan denize girilebilen ender turizm beldelerinden biri. Bu şirin beldedeki 3 plaj, uluslararası temizliğin simgesi anlamına gelen "Mavi Bayrak" almayı başarmış. Bunlar; İçmeler, Turunç ve Pamucak.

Hem tatil hem eğlence
 
İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan, turistik tesisleri, plajı ve eğlence yerleri ile Marmaris'in hareketli yerlerinden biri İçmeler. Armutalan mevkii, denizden 600 metre kadar yukarıda bulunuyor. Armutalan eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in gözdesi. Marmaris'e 21 kilometre uzaklıktaki Turunç'a ise hem deniz hem de karayolu ile ulaşabilirsiniz. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, günümüzde her türlü konforu taşıyan turistik tesislere sahip. Tarihi geçmişi ve doğal dokusunun yanı sıra Marmaris, eğlence hayatıyla da öne çıkar. Sahil yolunun hemen arkasında Barlar Sokağı var. Bu sokakta eski Marmaris evleri disko ve barlara uyacak şekilde dekore edilmiş. Barlar Sokağı'nın ucu ile limandaki restoranların arkasındaki sokaklar, kaleye doğru çıkan sokaklara bağlanıyor. Kapalıçarşı havasındaki bu yerlerde dolaşmaktan keyif alacaksınız. Mağazalarda diğer yörelerimizden getirilen bakır, ahşap işi dekoratif malzemeler, takılar ve yöresel giysiler satılıyor.

Nasıl Gidilir?

İZMİR-Aydın-Çine-Yatağan en temel güzergah. Muğla'ya girmeden, yol Marmaris'e ayrılıyor. Sakar Geçidi'nden sonra Marmaris'e giriliyor. Diğer bir seçenek ise Denizli-Muğla güzergahı. Marmaris, Muğla'ya 56 km, İzmir'e 257 km mesafede.

Ne Yenir?

TURİSTİK bir yöre için fazla sayıda restoranı içinde bulunduran Marmaris'te, herkesin damak zevkine hitap eden yemekler bulmanız mümkün. Sahil kenarında yan yana dizilmiş restoran ve cafelerde, klasik Türk mutfağının yanı sıra Akdeniz, Çin, İtalyan mutfağı örneklerini de görebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

MARMARİS'te yüzlerce otel ve pansiyon var. Dolayısıyla her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. İşte bunlardan birkaçı: Aqua Hotel: (0252) 455 36 33, Elegance Hotel: (0252) 412 81 01, Magic Life Resort: (0252) 466 64 34, Munamor Vista: (0252) 455 33 60, Turunç Hotel: (0252) 476 70 24, Grand Yazıcı Hotel: (0252) 455 27 04

Mutlaka Yapın!..

Cennet tatil beldesi Marmaris, Ege Denizi'nin eşsiz koylarına sahip. Bu nedenle tekne gezisi yapmadan bölgeden ayrılmayın.