Ege'nin incisi Kuşadası

Yemyeşil ormanlarla tertemiz denizi buluşturan Kuşadası, yabancı turistlerin en fazla tercih ettikleri turizm beldelerinden biri. Bu sevimli ilçe, parıltılı bir körfezin etrafında kurulmuş....

Ege'nin en güzel koyuna hakim olan Kuşadası'nın tarihi çok eskilere dayanıyor. M.Ö. V. Yüzyıl'ın başlarından itibaren sırasıyla Etiler, Karyalılar, İonyalılar Persler, Atinalılar, Makedonyalılar ve Selevkoslar'ın egemenliğine giren Kuşadası, M.Ö. 64'te Roma, daha sonra Bizans, 1413'te de Osmanlı egemenliğine giren Kuşadası, Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından imar edildi.

Plajları dünyaca ünlü

1960'lı yıllara kadar küçük bir yerleşim yeri olan ilçe, turizm potansiyelinin keşfedilmesiyle birlikte hızlı bir gelişme göstererek Türkiye'nin en önemli turistik merkezlerinden biri haline geldi. Söke ve Selçuk Karayolu ile her iki yönden bağlı oluşu, Menderes Havalimanı'na yakınlığı, hemen her türlü geminin yanaşabildiği bir limanın olması ve uluslararası yat limanının bulunması, Kuşadası'nı turizm yönünden daha da önemli hale getirmiş. Yılın 10 ayını güneşle geçiren Kuşadası, hemen önünde başlayan kumsal kıyıları ile her şeyden önce bir plaj merkezi. Kuşadası'nın dünyaca ünlü plajları, yaklaşık olarak 50 kilometrelik sahil şeridi boyunca uzanır. Bu plajlar, size bütün su sporlarını yapabilme olanağı da sunuyor. KUŞTUR Plajı'nda su kayağı, rüzgar sörfü ve parasailing yapabilirsiniz. Eğer sessiz sakin bir plajda yüzmek istiyorsanız, Pigeon Adası'nın yani kalenin olduğu noktadaki plajda denizin ve doğanın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Tusan, Akyar, Otuzbir, Kadınlar Denizi, Aslanburnu, Karaova, Güzelçamlı, Bü yük ve küçük Kalamaki, İlyas Ağa, Dipburun, Tavşanburnu plajları gibi temiz kumsallar, kuzey ve güneye doğru kilometrelerce uzar gider. Kumsal şeritlerinin toplam uzunluğu 20 kilometrenin üzerindedir. Geniş kumsalların yanı sıra, derinlikten hoşlananlar için, Kuşadası'nda dalmaya elverişli kayalık koylar da vardır.

Şehrin içinde iskele yakınındaki kervansaray, 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 2 katlı olan ve bir bahçe etrafında 56 odası bulunan kervansaray, deniz kenarında oluşu nedeniyle bir kale gibi yapılmış olup yüksek duvarlarına da toplar yerleştirilmiştir. Yine Sadrazam Öküz Mehmet Paşa'nın 1618 yılında yaptırdığı Kale İçi Camisi de şehrin eski eserlerindendir. Küçükada Kalesi de Güvercin Adası'ndadır. Bölgede bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı ise Ege kıyılarında gezilmeye değer doğal güzelliklerin başlıcalarındandır. Bir cennet sayılabilecek bu büyük park, ilçeye 28 km uzaklıkta.

Nasıl Gidilir?

İZMİR-Aydın Karayolu üzerinde yer alan Kuşadası'nın İzmir'e uzaklığı 95 km, il merkezi Aydın'a uzaklığı 73 km, İstanbul'a uzaklığı ise yaklaşık 600 km. İstanbul'dan yola çıkanlar Bursa, Balıkesir, İzmir, Selçuk hattını izleyebilir. İzmir-Aydın Otobanı konforlu. Yolda sonu görülmeyen kavisli ve hayli uzun bir tünel yer alıyor.

Ne Yenir?

KUŞADASI, barları ve balık lokantaları ile ünlüdür. Her türlü deniz ürününün sunulduğu restoranlar, yerli ve yabancı turistlerin başlıca uğrak yeri. Fakat Hint mutfağından Çin mutfağına, İngiliz fish&chips kafeteryalarından tabii ki Türk ev yemekleri ve Adana kebapçılarına kadar da birçok restorana rastlayabilirsiniz. Biraz farklı, hatta biraz da çılgın bir gece geçirmek istiyorsanız, Barlar Sokağı'- nı deneyebilirsiniz. Kuşadası'nda 800'- den fazla bar var olduğu söyleniyor.

Nerede Kalınır?

KUŞADASI bu yıl özellikle İngiliz ve Alman turistler arasında çok revaçta. Bu yaz büyük bir turizm patlaması gerçekleştiren ilçede otellerin doluluk oranı neredeyse yüzde 100'e yakın. İmbat Otel: (0256) 614 20 00, Korumar Otel: (0256) 614 82 43, Adakule Otel: (0256) 614 92 70, Atınç Otel: (0256) 614 76 08

Mutlaka Yapın!..

Kadınlar Denizi, şehir merkezinden 2 km uzaklıkta. Boydan boya plaj... Yol boyunca ve içerilere doğru oteller, lokantalar, eğlence yerleri sıralanıyor.