Huzurun şirin adresi Kalkan

Akdeniz'in en güzel tatil beldelerinden biri olan Kalkan, begonyalarla süslü beyaz renkli evleri, dar temiz sokakları ve küçük yat limanıyla son yılların en ilgi çeken tatil yerlerinden biri....

MUHTEŞEM bir koyun kıyısında olan Kalkan, Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı küçük ama çok şirin bir belde. Kalkan bundan 150- 200 yıl önce hemen karşısında bulunan Yunanistan'a bağlı Meis Adası'ndan gelen tüccarlar tarafından kurulmuş. Efsanelerden en çok kabul göreni Meis Adası'ndan bir bot dolusu yükle gelen ve bunları Kalkan çevresindeki köy halkına satmaya çalışan kadınla ilgili olanı. Bu girişim başarılı olmuş ve onu örnek alan tüccarlar 150 ila 200 yıl önce Meis'den Kalkan'a gelmişler. Böylece Kalkan'ı küçük ticari bir kıyı karargahı yapmışlar. Eski adı Kalamaki. Yüzyıl başlarına kadar Kalkan'ın nüfusunun ağırlıklı bölümü Rumlar'dan oluşuyormuş. Merkezdeki Kocayaka Camii, eski bir Rum kilisesi.

Çok sayıda İngiliz var

Uzun yıllar bölgenin ulaşım zorluğu sebebiyle canlılık kazanamamış olan Kalkan'ın mimari yapısı ve kent dokusu belki de bu yüzden fazla bozulmamış. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiş. İngilizler'in başını çektiği yoğun bir yabancı nüfus bugün Kalkan'a yerleşmiş durumda. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan'ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiş durumda. Dar temiz sokakları ve begonyalarla kaplı beyaz evler, Kalkan'ın en dikkat çekici özelliği durumunda. Sakin ve huzur verici. Akşam üzeri cafe restoranların terasında içkinizi yudumlarken marinadaki gemilerin hareketlerini gözlemlemek ve tabii ki gün batımını izlemek olağanüstü keyifli. Denize Kalkan'ın içinden girilen sadece küçük bir plaj var. O da taşlık. Denize girmek için pek uygun değil. Ancak dolmuşlarla çevredeki plajlara gidilebiliyor. Bunlardan biri Kaş yolu üzerindeki Kaputaş Plajı. Kalkan-Kaş yolu üzerinde bulunan plaj, Kalkan'a 10 kilometre mesafede. Suyun turkuaz rengi insanı adeta büyülüyor. Kalkan ayrıca Patara ve Kekova'ya da çok yakın. Patara Plajı Türkiye'nin en uzun plajı olma özelliğini taşıyor. Yine hemen yakınlarda Likya'nın önemli kentlerinden Xanthos ve Letoon yer alıyor. Daha kuzeyde ise Pınara ve Tlos gibi antik kentler ve Saklıkent Kanyonu var. Marinadan kalkan teknelerle günübirlik turlara da katılabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL-Kalkan arası 834 km, Antalya- Kalkan arası ise 215 km. Kalkan'a karayolu ile ulaşım Fethiye üzerinden daha kolaydır. Kalkan-Fethiye arası 79 km. Kalkan-Kaş arası 27 km. Kalkan'ı Kaş'a bağlayan yol sahilden ve kıvrıla kıvrıla yolculuk yapıyorsunuz.

Ne Yenir?

LİMAN Caddesi'nde yan yana balık restoranları ve barlar var. Çok şık ve gösterişli olan bu restoranlarda sebzeli, meyveli, sarımsaklı, fesleğenli balık çeşitlemeleri, Akdeniz ve Türk mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Ev yemekleri için, Kalkan'da köklü ve ekonomik mekanlar da var.

Nerede Kalınır?

KALKAN'da 30 YTL'den başlayan fiyatlarda kalacak yer bulmak mümkün. Zehra's Pension: 0242 844 13 57, Öz (Old) Kalamaki Pension: 0242 844 30 66, Daphne Pansiyon: 0242 844 27 88, Happy Hotel: 0242 844 11 33, Pirat Hotel: 0242 844 31 78, Ada Otel: 0242 844 27 84, 3 T Apart: 0242 844 31 73, RRRapsodi Otel: 0242 844 26 20SS, Serra Otel: 0242 844 24 32