Huzurlu, minicik Gümüşlük

Güneş, deniz, doğa, günbatımı, tarih ve bol bol balık... Gümüşlük; hepsini bir arada bulabileceğiniz, gürültüden patırtıdan uzak, Bodrum Yarımadası'nın en huzurlu, en şirin ve hatta en ucuz beldesidir.

İŞTE Bodrum Yarımadası'nın en küçük, en huzurlu tatil beldesi. Begonvillerle süslenmiş bembeyaz evler, Tavşan Adası, yemyeşil bitki örtüsü ve huzur... Bodrum'a 22 km uzaklıktaki Gümüşlük, yarımadanın üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biri. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Gümüşlük, Bodrum'un sesli tatilinin aksine huzur dolu bir görünüme sahip. Bugüne ne yazık ki önemli eserler kalmamışsa da Tavşan Adası'nın kıyılarında denizin içinde bile eski kalıntılarına kolayca rastlanabiliyor. Bölge sit alanı ilan edildiğinden koruma altında. Bodrum'la yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunan Gümüşlük'e eğer Yalıkavak yönünden geliyorsanız beldeye girmeden önce, aracınızı yol kenarında parkedip, köyü kuş bakışı seyredebilirsiniz. Manzara sizi büyüleyecektir. Narenciye bahçeleri ve zeytin ağaçlarının arasından kıvrılarak giden yoldan beldeye ulaştığınızda ise, aracınızı otoparka bırakıp bir kaç yüz metre yürüyorsunuz. Otomobille sahil kenarına girmek yasak. Restoranlarla kaplı sahilden baktığınızda Tavşan Adası'nı göreceksiniz.

Denizde yürümenin keyfi

Sahil kıyısında bulunan birçok yerin hemen karşısında bulunan küçük adalara Tavşan Adası demek bizim klasik isimlerimizden oldu herhalde. Amasra'da, Antalya'da olduğu gibi Gümüşlük'ün hemen karşısında bulunan adanın ismine de Tavşan Adası denmiş. Bu ada, Gümüşlük'ün açık denizden korunmalı iki koyunu birbirinden ayırıyor. Ada'ya çıkmasanız bile eğer kıyıda bir restorana oturarak bir süre bakarsanız, adanın üzerinde tavşanları görürsünüz. Bu tavşanlar, satış amacıyla bir üretici tarafından burada yetiştiriliyormuş. Tavşan Adası ile sahil arasında, denizin birkaç karış altında kalan doğal bir bağlantı var. En derin yer bile diz boyunu geçmiyor. Adaya geçmek için yapacağınız tek şey paçaları sıvamak ve denizde yürümeye başlamak. Küçük çocukların bile rahatlıkla geçebileceği durgunlıkta ve sığlıktaki bulunuyor geçiş yeri. Fakat küçük taşlar ayağınızı incitebileceğinden karşıya geçmek için ayağınıza bir terlik geçirmenizi öneririm.

Birbirinden sevimli koylar
 
Gümüşlük'ün her yerinde, denize girilebilir. Kıyıları, temizliğin simgesi olan Mavi Bayraklar'la dolu. Adanın güneyindeki koy, deniz ve güneş tutkunlarının tercih ettiği doğal bir plaj. En sıcak günlerde bile hafif bir esinti sizi serinletir. Sporat takım adaları farklılık arayanlar için eşsiz seçenekler sunar. Bir başka gün Yalıkavak tarafındaki Koyunbaba koyuna gidilebilir. Gümüşlükten Yalıkavak'a giden yeni yolda, büyüklü küçüklü güzel koylar sıralanır. Bıçakla kesilmiş gibi duran yeşil blok kayalar ilginç bir görüntü oluşturur. Güneşin batışı ise Gümüşlük'te bir başka güzeldir ve mutlaka bu günbatımı izlenmelidir. Güneş batıdaki adaların ardından tamamen kaybolduktan sonra bile kızıldan mora renklerin dansı uzun süre devam ediyor.

Nasıl Gidilir?

BODRUM'dan Gümüşlük'e Yalıkavak ve Turgutreis üzerinden ulaşabilirsiniz. Bodrum- Gümüşlük arası 22 km. Yaklaşık olarak yarım saat sürüyor. Bu arada yol üzerindeki Peksimet Köyü'ne de uğrayın.

Ne Yenir?

BALIKLA özdeşleşmiş bir yerdir Gümüşlük. Köyün araç trafiğine kapalı sağ sahilinin tamamı balıkçı restoranlarıyla dolu. Restoranlarda aradığınız her deniz ürününü bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

GÜMÜŞLÜK'te her keseye uygun pansiyon ve otel var: Zemda Otel: 0252 394 30 26, Gümüşlük Motel: 0252 394 30 07, Ali Baba: 0252 394 30 30, Sevinç Apart: 0252 394 30 43, Celep Apart: 0252 394 30 45, Mandalinci Pansiyon: 0252 394 30 52, Şato: 0252 394 30 69, Ev Pansiyon: 0252 394 30 82.