Mavi yolculuğun incisi Göcek

Deniz, dağ ve ormanı biraraya getiren, büyüleyici ada ve koylara sahip Göcek, eşsiz, sakin ve rahatlatıcı bir cennet. Bu koylarda yapacağınız bir haftalık mavi tur gezisi, en güzel tatillerinizden biri olacaktır.

Ege ve Akdeniz kıyıları mavi yolculuk için inanılmaz güzelliklere ve imkanlara sahip. Türkiye kıyılarında mavi tur rotası, Güllük Körfezi'nden başlar, Kekova'da sona erer. Bu rotanın en iyi ve güzel noktaları ise Gökova Körfezi ile Fethiye Körfezi, diğer adıyla Göcek Koyları'dır. Çoğu denizci, Türkiye kıyılarının Adriyatik ve Karayipler'le birlikte ilk üçte yer aldığını söyler. Son yıllarda gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ünü giderek artıyor. Göcek Koyları temizliği, sakinliği ve güvenli olmasıyla her yıl dünyaca tanınmış birçok ismi ağırlıyor. Artan ünüyle birlikte Göcek'de modern bir Avrupa kenti görünümü almış durumda artık.

Tarihin derinliklerindeki sessizlik
 
Göcek, Osmanlı zamanından bu yana çevre köylerdeki maden ocaklarından çıkan kromun, gemilere yüklendiği liman olarak kullanılmaktaymış. Fethiye Körfezi'ndeki eşsiz konumu itibariyle Göcek, yatçılık turizmine yöneldi. Yat turizminin gözde durağı Göcek, bu turizmin etkisiyle, ufak bir sahil kasabasından, Türkiye'nin en gelişmiş marina merkezlerinden biri haline geldi. Dalaman Havaalanı'na yakınlığı, Antalya, İzmir gibi merkezlere ulaşım kolaylığı ve mavi yolculuk rotasının merkezinde yer alması nedeniyle özellikle yabancı yatçılar arasında kaçınılmaz popüler bir durak oldu. Marinalarda yatçılara her türlü hizmet veriliyor. Yat sayısının artması nedeniyle gerek restoranlar gerekse konaklama tesisleri çok gelişmiş durumda. Son yıllarda yapılan marinalarla yat bağlama kapasitesi 850 yata çıkmış.

Sayısız uygarlığın izleri var
 
Göcek içinde denize girmeye uygun bir plaj yok. Fakat Göcek'te yapılacak ilk şey, bir tekne turuna katılarak çevre adaları ve muhteşem koyları gezmek olmalı. Domuz Adaları, Yassıcalar, Tersane Adası, Atbükü, Sıralıbük, Boynuz Bükü, Bedri Rahmi, Sarsala, Manastır ve Göbün koyları mavi yolculuğun en önemli durakları. Geçmişte iki büyük Likya kenti olan Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında, küçük bir koya kurulu şirin bir belde Göcek. Tarihteki adı Kalimche olan Göcek'de Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ait pek çok izler de var. Bölgedeki antik tersane, anıt mezar, hamam gibi kalıntılar bulunuyor. Mitolojide yer alan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin de Göcek'te geçtiği söyleniyor

Nasıl Gidilir?

FETHİYE'YE 30 km. uzaklıkta bulunan Göcek, Fethiye- Muğla karayolu üzerinde bulunuyor. İstanbul-Göcek 800 km., Ankara-Fethiye 650 km. En yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı 22 kilometre uzaklıkta.

Ne Yenir?

GÖCEK, turizm açısından çok gelişmiş bir belde olduğu için restoran seçenekleri de çok fazla. Her türlü yiyecek bulabileceğiniz çarşı ve liman kesiminde favori yiyeceğiniz deniz mahsülleri olmalı.

Nerede Kalınır?

HER ne kadar yat turizminin merkezi olmasına rağmen Göcek'de konaklama imkanı oldukça fazla ve gelişmiş düzeyde. Konaklama ücretleri yakın tatil merkezlerine göre de biraz pahalı. Huzur Vadisi: 0 252 645 24 19, Yonca Resort: 0 252 645 22 55, a&b home hotel: 0 252 645 18 20, Villa Danlin Hotel: 0 252 645 15 21, Yağmur Otel: 0 252 645 21 96...