En 'ünlü' tatil beldesi Göltürkbükü

Yaz tatilinde yakalanmak isteyen ünlü isimlerin ve magazincilerin uğrak mekanı Bodrum'un Göltürkbükü beldesinin aslında ayrı bir yüzü daha var: Huzur veren denizi, tarihi, begonvilleri ve Ege'nin eşsiz tatları....

BODRUM'a yaklaşık 20 km uzaklıkta, yemyeşil çam ormanlarına sırtını vermiş, mandalina ve limon ağaçlarıyla süslenmiş, masmavi, sevimli bir yer. Gölköy ve Türkbükü eskiden iki ayrı belde iken, geçtiğimiz yıllarda birleşip Göltürkbükü adını alarak belediye oldular. Daha 3-4 yıl öncesine kadar Bodrum'un en sakin tatil yerlerinden olan Göltürkbükü, bugün artık sosyetenin vazgeçilmez adresi. Fakat yüksek fiyatlar ve sıra dışı havası yabancı turistleri buradan uzak tutuyor. Son yıllarda yarımadanın en popüler yeri haline gelen Göltürkbükü Koyu'na eskiden sadece deniz yolu ile ulaşılırdı. Bu nedenle uzun zaman bakir bir yer olarak kaldı. İstanbul'un eğlence hayatına yön verenler burada yatırım yapmaya başladı. Burada artık, birbirinden güzel barlar, gece kulüpleri, oteller, restoranlar adeta birbirleriyle yarış eder durumdalar.

Eski Bir Likya Kenti
 
Kıyıda bulunan irili ufaklı tahta iskeleler, artık Göltürkbükü'yle özdeşleşmiş. Her iskelede de mutlaka birkaç tanıdık simaya rastlanabiliyor. Restoran ve otellerin gün boyunca denize girmek ve güneşlenmek amacıyla kullanılan deniz üzerindeki terasları, akşam olunca lokantaya veya bara dönüşüyor. Türkbükü, eski bir Likya kenti. Köyün tepelerinde tarihi kalıntılar göze çarpıyor. Taş, tuğla yığınlarıyla çevrili yıkıntılar arasında iki kule, ev kalıntıları, sarnıçlar, mezarlar ve taşlık saha dikkati çekiyor. Güllük Körfezi'nin güney kıyısında ve Mesire Burnu ile Saplı Burun arasındaki geniş limanda kalan Türkbükü açıklarında, Badem Adası bulunuyor. Yazın, Göltürkbükü Koyu'nu çok sayıda son derece lüks tekneler dolduruyor.

Nasıl Gidilir?

GÖLTÜRKBÜKÜ, Bodrum'a 20 kilometre, Bodrum Havaalanı'na 45 km uzaklıkta. Bodrum'a gelmeden önce, Yalıkavak ve Torba'dan sağa döndüğünüzde, yol size Torba'dan geçerek Göltürkbükü'ne götürecektir.

Ne Yenir?

GÖLTÜRKBÜKÜ'nde denize girmek ve güneşlenmek için kullanılan restoran ve otellerin deniz üzerindeki terasları, akşam saatlerinde lokanta veya bar halini alıyor. Yörede balık çiftliklerinden getirilen balıklar, rağbet gören yiyecekleri başında geliyor.

Nerede Kalınır?

BÖLGEDEKİ oteller: Divan Palmira: (0252) 377 56 01-02, Changa Ada Sahil: (0252) 377 52 66, Maça kızı Beach: (0252) 377 62 72, Ada Hotel: (0252) 377 59 15, Mavi Suite: (0252) 377 62 60, Daphnis Hotel: (0252) 357 70 88, Bodrum Club Otel Alinda: (0252) 377 55 09