Nereden başlasam, nasıl anlatsam Bodrum

Bodrum Bir zamanların küçük bir sahil kasabası olan Bodrum, şimdi Türkiye'nin hatta dünyanın en ünlü tatil beldelerinden biri. Hal böyle olunca da biraz şımarıklaşan Bodrum'da deniz ve güneşle buluşmak biraz pahalı. Ancak sevimli koyları orta halli vatandaşları bekliyor....

BİR zamanlar "Halikarnas Balıkçısı" ile anılırdı, şimdilerde ise ünlü ziyaretçileri ve paparazzilerin gölgesinde kaldı: Bodrum... Türkiye'nin en ünlü tatil beldesi olmasıyla beraber birbirinden farklı uygarlıklara da evsahipliği yapan Bodrum, farklı tatil alternatifleri sunuyor. İnsanoğlunun Bodrum'daki macerasının 3 bin yıla uzanan bir tarihi var. Ve bu uzun tarih, şimdilerde denizin ve güneşin gölgesinde kalmış.

Sabaha kadar eğlence

1960'ların erken dönemlerinde Cevat Şakir ve birtakım entelektüellerin Bodrum'u keşfetmeleri üzerine başlayan değişim, 1980'lerin ortalarında yaşanan turizm patlamasıyla birlikte doruk noktasına ulaşmış. Bugün Bodrum, ülkemizin adından en çok söz edilen tatil yörelerinden. Dünyanın ve ülkenin birçok yerinden gelen insanları doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve sunduğu özgür eğlence ortamıyla etkiliyor, alışkanlık yaratıyor. Ünü gittikçe artan, ünü arttıkça kalabalıklaşan Bodrum, yalnızca dinlenilecek bir yer değil. Sakin tatil yerlerine benzemeyen Bodrum'da, geceler sabahlara kadar uzanır. Günün her saatinde değişen canlılığı ve renkliliğinin yanı sıra, gece yaşamının olanca çekiciliği Bodrum'un ana karakteri... İskele Meydanı'ından başlayıp Kumbahçe Mahallesi'nin sonuna kadar devam eden Cumhuriyet Caddesi'nde yaz geceleri adım başı rastlanan meyhaneler, diskolar, tavernalar ve barlar, her yaştan insanın eğlenmesine olanak tanır. Taverna müziğinden caz müziğine kadar her türlü müziğin dinlenebileceği barlarda, Bodrum geceleri olanca çekiciliğiyle yaşanır. Bodrum, iç içe bir kent. Her ne kadar içinden denize biraz girmek zor olsa da, çevresindeki koylarda girebilir veya tekne turlarına katılabilirsiniz. Limandan saat 11.00' gibi pek çok tekne turlara çıkıyor. Kimi Orak Adası'na kimi de Karaincir'e doğru hareket ediyor. Bodrum'da el sanatları çok gelişmiş durumda. Burada üretilen deri giysileri, dokumalari, boncuk-gümüş takılari, dekoratif malzemeleri ve daha pek çok şeyi, İskele Meydanı'ından Halikarnas Disko'ya kadar olan geniş cadde üzerindeki satış yerlerinde bulabilirsiniz.

Bodrum Kalesi ve Müze

Bodrum'un simgesi sayılan Bodrum Kalesi, Rodos Saint Jean şövalyeleri tarafından 1402'de yapılmış. Ülkemizin ilk ve tek su altı müzesi de burada bulunuyor. Müzedeki cam koleksiyonu, dünyanın 4 büyük koleksiyonundan biri. Yani Bodrum'da güneş ve denizle buluşabileceğiniz gibi, tarihin derinliklerine yolculuk da yapabilirsiniz. Bu arada tatil beldesinde bir seyrü sefer yapmak için cüzdanınıza biraz güvenmelisiniz.
 

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL üzerinden Bodrum'a gitmek için İzmir- Menderes-Kuşadası-Söke üzerinden Milas, oradan da Bodrum veya İzmir-Aydın-Söke-Milas-Bodrum yolunu kullanabilirsiniz. Bodrum-Milas Havaalanı ise ilçe merkezine 30 kilometre uzakta bulunuyor.

Ne Yenir?

BODRUM, Çin restoranından kebapçılara, hamburgercilerden ev yemekleri yapan mekanlara dek çok geniş bir yemek kültürüne sahip. Yoğurttan yapılan Köpoğlu mezesi, kabak çiçeği dolması, bergamot reçeli, adaçayı yağı yöreye özgü yiyecekler. Tabii Bodrum'da balığı da unutmamak lazım.

Nerede Kalınır?

ADA Otel: (0252) 316 88 7, Aksu: (0252) 316 88 73, Defli Otel: (0252) 316 40 85, Ayaz Otel: (0252) 316 11 74, Gündem Resort Otel: (0252) 317 25 84, Mimosa Apart Otel: (0252) 316 67 15, Sami Otel: (0252) 316 10 48, Buket: (0252) 316 35 97, 61, Hotel Mavi: (0252) 313 03 71 Harmony: (0252) 316 94 25

Mutlaka Yapın!..

Bodrum'a sadece 2 km mesafede, yarımadanın en ünlü koylarından biri olan Gümbet bulunuyor. Merkezden uzaklaşmadan denize girmek istiyorsanız, Gümbet koylarına doğru mutlaka yol alın.