Falez arası tatil, Antalya

Deniz, güneş ve tarihin sihirli bir uyum içerisinde bütünleştiği Antalya; otelleri, restoranları ve eğlenceleri ile sıra dışı güzellikte dünyaca ünlü bir tatil kenti....

Kalabalık ve doğa... Sizce bu iki kavram, birbiri içinde uyumlu bir şekilde yaşayabilir mi? İmkansız gibi görünse de evet. Ve bunun en iyi kanıtı da Antalya... Türk turizminin başkenti Antalya, bir zamanlar Anadolu'da yaşayan ve Anadolu kültürüne biçim veren ilk kavimlerin bölgesiydi. Bu muhteşem kent şimdilerde ise lüks otelleri ve tatil anlayışı ile dünyanın en ünlü kentlerinden biri...

Çağlayanlar kenti

Antalya'yı gezmeye tarihi kent merkezinden başlayacak olursanız, Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare, dar sokaklar ve tarihi evleriyle Kaleiçi ve antik yat limanını tamamen yürüyerek dolaşabilirsiniz. Kaleiçi'ne girildiğinde Antalya'nın simgesi sayılan Yivli Minare göze çarpıyor. İlk İslam eserlerinden biri olan bu yapı, adını 37 metreye ulaşan kırmızı tuğlayla örülü minaresindeki 8 yivden alıyor. Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan bu cami, şimdi Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılmakta. Tarihi Kaleiçi günün her saatinde keyifle gezilebilir. Antalya'nın turistik potansiyelini artıran doğal güzelliklerden biri de Toroslar'ın güneyindeki kaynaklardan çıkan akarsuların, geçtikleri yerlerde veya denize dökülürken oluşturdukları inanılmaz güzellikteki çağlayanlardır.

Denize girebilir hem de piknik yapabilirsiniz

Düden Şelalesi ve çevresindeki piknik alanı, gerek Antalyalılar'ın, gerekse dışarıdan gelenlerden yoğun ilgi görür. Düden, ülkemizde su çeken su yutan deliklere verilen addır. Bazıları o kadar büyük olur ki, bir gölü ya da bir nehri yutabilir. Antalya-Mersin Karayolu'nun 24 km'sinden sola dönülerek 7 km devam edilince, çam ağaçlarının arasında zengin florası olan bu mükemmel şelaleye ulaşılır. Antalya'nın hemen hemen her yerinden, falezlerin geçit veren basamaklarından inerek denize girebilirsiniz ama plaj ve kumsal arıyorsanız, batıda Kemer yolu kenarındaki Konyaaltı ve doğudaki Lara plajı güzellikleriyle ünlüdür. Biraz daha uzaklaşmayı isterseniz, Kemer yolunda plaj ve piknik alanları mevcuttur. Tatil sadece denize girmek demek değil. Siz eğer ciğerlerinizi Antalya'nın o güzel ormanlarının mis gibi havasıyla doldurmak istiyorsanız, o zaman size Antalya'nın 8 kilometre kuzeyindeki, Korkuteli yolu üzerindeki çam ormanlarının bulunduğu dinlenme tesislerini tavsiye ediyoruz. Düzler Çamı diye adlandırılan bu yöreyi ve biraz ilerisindeki 115 metre derinliğindeki Güver Uçurumu'nu görmeden Antalya'dan ayrılmayın.

Nasıl Gidilir?

ANTALYA İstanbul'a 750, Ankara'ya 541, Alanya'ya 13 km uzaklıkta. Havaalanı kente 11 kilometre mesafede. Hemen her otobüs şirketinin Antalya'ya saat başı seferleri var. İstanbul ve Ankara'dan karayoluyla bölgeye geliş için en uygun yol, Afyon- Burdur-Antalya yolu...

Ne Yenir?

AKDENİZ'in bu güzel kentinde tabii ki deniz ürünlerinin tadı bir başka güzel. Özellikle Kaleiçi'ndeki çeşitli restoranlarda, leziz deniz ürünleri, şiş köfteler, şakşuka, acılı ezme, humus, haydari gibi mezeleri bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

ANTALYA ve çevresi yatak kapasitesi, konaklama çeşitleri açısından en zengin tatil merkezlerinin başında yer alıyor. Yörede, kuyruklu yıldız diye tabir edilebilecek kadar çok yıldızlı otellerden, küçük ev pansiyonlarına kadar konaklayabilecek çok yer var. Paranıza göre, kalacağınız yeri kendiniz belirleyebilirsiniz.

Mutlaka Yapın!..

Türkiye'nin en gözde turizm yörelerinden Antalya, batıdaki dağlara doğru uzanan Konyaaltı ve doğudaki Lara plajlarıyla Akdeniz'in en önemli turizm merkezleri arasında.