Turistlerin en rahat ettiği koy, Gümbet

Deniz, kum, güneş ve eğlence… Bodrum denildiğinde ilk akla gelen bu kombinasyonu Gümbet’te görmek mümkün.

Gümbet, Bodrum ilçe merkezinin hemen yanıbaşında. Her ne kadar Bodrum'un resmi bir parçası olarak geçse de zaman içerisinde kendi turist kitlesini ve cazibesini kazanmış bir yer. Bodrum’un ve Gümbet’in en güzel manzarasını görmek isterseniz Gümbet’in hemen yukarısında bulunan yel değirmenlerine çıkmalısınız. Buradan bir yanınızda Bodrum Kalesi bir yanınızda da Gümbet Koyu ayaklarınızın altındadır. Yel değirmenlerini Gümbet’in her tarafından görebilirsiniz. Her ne kadar yeldeğirmenleri eski özelliklerini kaybetse de özellikle gün batımında burası muhteşem olur. Kaçırmamanızı tavsiye ederim. Gümbet kıyısından yukarıya yürümek 10-15 dakikanızı alacaktır.

Gümbet, daha çok otellerin yoğunlaştığı bir yer. Oteller deniz kıyısında ve yürüme mesafesinde bulunuyorlar. Gümbet yabancı turistlerin özellikle de İngilizlerin en çok rağbet gösterdiği bir koy. Özellikle plajda en rahat ettikleri yer. Plajı ince kum, denizi ise sığ. Deniz, kum ve güneş kombinasyonunu burada bulmak mümkün. Kumsalın tamamında minderli şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Bunlardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.
Küçük çocuklu aileler için Bodrum’un en uygun plajlarından birisi. Gümbet su sporları için de elverişli. Çarşısı ve barlar sokağının da oldukça renkli bir havası vardır. Türkçe bir tabelaya zor rastlarsınız Gümbet'te. Günden güne eğlence yerleri de çoğalıyor. Bodrum gibi hareketli bir yer olduğu için gençlerin rağbet bir yer. Eğlence ve gece yaşamı sokaklara taşar, sabaha kadar devam eder.
Bodrum ilçe merkezi ile Gümbet arası üç kilometre. Eğlencenin daha fazlasını istiyorsanız Bodrum zaten çok yakın. Bodrum merkezde gece eğlenceleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Dolmuşlar yaz mevsiminde 24 saat çalışıyor, heberiniz olsun. Buraya tatile geldiğinizde mutlaka tekne turu yapın. Turunç reçellerinden almadan dönmeyin.

Nasıl Gidilir?

Bodrum-Gümbet arası 3 kilometre. İstanbul üzerinden Bodrum'a gitmek için İzmir-Menderes-Kuşadası- Söke üzerinden Milas, oradan da Bodrum veya İzmir-Aydın-Söke -Milas Bodrum'u kullanabilirsiniz.

Ne Yenir?

Gümbet’te Türk ve Dünya mutfaklarından bol seçenekler mevcut. Burada Çin lokantasından  pizzacılara ve ev yemeklerine kadar bir çok lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Gümbet’in çarşısı oldukça hareketlidir. Hem çarşı içinde hem de sahile bakan otellerin restoranlarında da yemek yemek mümkün.

Nerede Kalınır?

Otellerin genellikle deniz kıyısında oluşu ve merkeze yürüme mesafesinde yer alması Yarımada’nın en çok tercih edilen otelleri ve pansiyonlarının burada olması için çok güzel bir neden. Gündem Resort Otel: 0252 317 25 84, Ada (Jarra) Otel: 0252 313 69 38, Baytur Otel:0252 316 32 81, Dilek Otel: 0252 316 48 80.