İzmir'in sahil ilçesi, Dikili

İzmir’in sahil ilçesi Dikili, mavi bayraklı koyları ve antik kent Bergama’ya olan yakınlığı ile antik çağlardan beri popülaritesini koruyan bir yer.

Dikili, İzmir’in en kuzeydeki sahil ilçesi. Dikili, daha çok İzmirli gençlerin rağbet ettikleri yerlerden biri. Bir de Bergama’yı gezmeye gelen yabancı turistler, bir geceden fazla konaklıyorlarsa deniz için uğruyorlar. Deniz yoluyla gelenlerin de giriş kapısı. Antik çağda da böyleymiş bugünde aynı işlevini sürdürüyor. Dikili’nin tarihsel geçmişi oldukça eskilere gidiyor. Ama isim babası Karaosmanoğulları. Karaosmanoğulları burada çiftlik kurup dikmelik yetiştirmeye başlamasıyla “Dikmelik” adını almış. Daha sonra da “Dikili” diye adlandırılmış.

Dikili Plajı temizliğin simgesi olan Mavi Bayraklı. Uzun bir kumsal şeridi ile geniş bir sahili olan Dikili’de, ilçe merkezinden bile denize girebilirsiniz. Kıyı kesimine biraz tepeden bakarsanız kıyıdan 30 metre uzaklıkta bütün sahile paralel olarak giden yaklaşık 3-4 metre eninde bir kayalık şeridinin olduğunu görürsünüz. Bunun için çok önceleri yaşanan depremde antik yolun veya o zamanki sahil şeridinin tamamının suya gömüldüğü söyleniyor. Dikili’de de sahilin neredeyse tamamı yazlıkçıların istilasına uğramış. Fakat yazlık evlerin çoğu bahçeli ve bir düzen içerisinde. O yüzden çok çirkin bir görüntü vermiyorlar. Kışın nüfusu 15 bin, yazın ise 100 bini aşıyor. Hafta sonları özellikle İzmir’den gelen günübirlikçilerle nüfus daha da artıyor. İlçe sadece deniz değil kaplıcalar için de ziyaret ediliyor. Dikili kaplıcaları yanında Bademli ve Nebiler kaplıca ve ılıcaları var.
Dikili’ye 7 km uzaklıkta Bademli Köyü, doğa harikası koylarıyla dikkat çekiyor. Bademli denizle kucaklaşmış, sahilleri zeytin ağaçlarıyla kaplı sakin bir köy. Bademli Köyü’nü süsleyen Kalem ve Garip Adaları’na antik çağda “Işık Saçan Adalar” anlamına gelen Anginnsai Adaları denilmekteymiş.

Bergama’yı ihmal etmeyin

Dikili’ye gelmişken 15-20 dakika uzaklıkta bulunan Bergama’ya uğramayı ihmal etmeyin. İçi dışı tarih olan Bergama'da yüksek bir tepeye kurulmuş olan Akropol bütün görkemiyle karşılayacaktır sizi. Akropol'e Bergama'nın rengarenk boyalı evlerinin arasından çıkarak ulaşılıyor. Kentin görünümünü adeta bir renk cümbüşüne çeviren bu evlerin çoğu eski Rumlardan kalmış. İlk çağlardan bu yana iskan yeri olan tepenin üstünde Bergama Kral Sarayları yer alıyor. Binaların alt bölgesinde Athena Tapınağı, 1897 yılında Almanya'ya kaçırılmış Zeus Sunağı’nın temeli ve birkaç parçası, dünyanın ilk kütüphanesi ve en dik anfi tiyatrosu yer alıyor. “Kapısından ölüm giremeyen yer” olarak ünlenen dünyanın ilk akıl hastanesi ve fizik tedavi hastanesi olan Asklepion ise Bergama'nın iki üç kilometre dışında.

Ne Yenir?

Dikili’nin en öenmli geçim kaynağı balıkçılık. Bu yüzden tercihiniz balıktan yana ise Dikili’de taze ve uygun fiyata balık restoranları var. Bademli’de yöreye özgü koruk şurubunun tadına bakmalısınız.  

Nasıl Gidilir?

Dikili İzmir’in en kuzeydeki sahil ilçesi. İstanbul'a 630 km, Ankara'ya 585 km.  uzaklıkta. İstanbul'dan Dikili’ye ulaşmak için Bursa, Balıkesir, Savaştepe, Soma yolunu kullanabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Dikili’de sahil kesiminde oldukça temiz önü plaj olan üç yıldızlı otel ve pansiyonlar bulmak mümkün. Pansiyonculuk oldukça yaygın. Ekonomik fiyata villa da kiralayabilirsiniz.
Dikili Mysia Hotel:(0 232) 671 70 10, Dikili Sunset Otel: (0 232) 671 88 56.