Tatiliniz zehir olmasın

Tatilde en fazla aksaklıklar ve en fazla şikayetler paket tur organizasyonu ile gidenlerde oluyor. En çok da otel rezervasyonlarında yaşanan aksaklıklardan, özellikle çifte rezervasyondan, tesisin konumundan, odalarının temizliğinden, yemeklerinin lezzetinden, personelin hizmet kalitesinden, ulaşımın aksamasından şikayet ediyorlar. Eğer seyahatinizi kendi başınıza değil de bir tur organizasyonu ile gitmeye karar verdiyseniz tatilinizin zehir olmaması için bilinçli bir tüketici olarak bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Tatil organizasyonu önemli bir iş. Bu yüzden seyahat acenteleri sizin adınıza ilgilenir. Organizasyonlarında yer alan tüm hizmetlerden size karşı sorumludur. Çok fazla seyahat acentesi var. Bazıları çok cazip fiyatlar sunuyorlar. Fakat asla fiyata aldanmayın. Öncelikle belirtelim tatil zamanı gazetelere büyük ilanlar vermek büyük acente anlamına gelmiyor.

Tercih edeceğiniz acenteyle ilgili ön araştırma yapın. Yasal tüm seyahat acenteleri TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı denetimindedir. Acentenin işletme belgesini ve TÜRSAB’a yani Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne üye olup olmadığını kontrol edin. Yasal acentelerin kapısında TÜRSAB amblemini taşıyan sarı pirinçten bir levha bulunur. Eğer şüphelenirseniz www.tursab.org.tr den gerçekten üyesi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tercihinizi yapacağınız tatil paketine ait broşürü alın ve saklayın. Broşürdeki tüm bilgiler seyahat acentesi tarafından doğruluğu garanti edilmiş bilgilerdir. Broşürle belirtilen unsurlar dışında bir tatile karar verdiyseniz ya da size broşür bilgileri dışında başkaca bilgiler verildiyse, bunları yazılı olarak mutlaka isteyin.

Seyahat acentesiyle mutlaka sözleşme yapın. Sözleşmede seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden duraklama yerlerine, ulaşım araçlarının niteliğinden araçta hangi koltuğa oturacağına, yemekten rehber ücretlerine, ödeme planından konaklanacak otelin sınıfına kadar bütün ayrıntılar yer almalı. Tatil süresince de sözleşmenizi yanınızda bulundurun. Acentenin sözleşmede yer alan hizmetlerden birini bile gerçekleştirmemesi durumunda sözleşmeyi feshetme hakkınız vardır. Unutmayın, yasalar tüketicin yanında ama acenteler yanlı düzenlenmiş sözleşmelerle tüketiciyi bağlıyor

Acenteler seyahat sigortası yapmaya zorunludur. Müşteriye taahhüt edilen hizmetler, acentenin iflası da dahil olmak üzere herhangi bir nedenle verilememesi, sigorta kapsamındadır. Tüketici, sigorta poliçesini okuyup imzalamalı. Poliçede sigorta şirketinin adı ve diğer bilgiler mutlaka olmalı.

Eğer seyahat esnasında oluşan aksaklıkları tarih, saat ve yer belirtilerek not alırsanız ileride oluşabilecek hukuki sürece katkı sağlayabilirsiniz. Rahatsızlığınızı belgeleyin. Sizi rahatsız eden her şeyi, açık olarak yazdığınız bir tutanağı bu hususları gören kişilere imzalatın. İddianızı kanıtlamak için fotoğraf çekin. Seyahatin bitiminde şikayetlerinizi dile getirmek için, tur şirketiyle temasa geçip, hazırladığınız belgeleri sunun ve eksiklerin tazmin edilmesini isteyin.

Yaşanan aksaklıklardan dolayı mutlaka Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne, Tüketici Mahkemeleri’ne ve TÜRSAB’a başvurup hakkınızı arayın.