Allı morlu sakinlik, Mordoğan

Mordoğan; her mevsimde değişik güzellikler sergileyen doğası, tertemiz denizi ve pırıl pırıl parlayan güneşi ile henüz bozulmamış küçük bir tatil kasabası.

Mordoğan, İzmir'e 80 kilometre mesafade Karaburun ilçesine bağlı bir sahil kasabası. Mordoğan'a İzmir-Çeşme Otoyolu'nun 45. kilometresinde Karaburun yol ayrımından sapılarak gidiliyor. Yarımadaya girer girmez yollar, bir yanda dağlar, bir yanda deniz şeklinde ilerlerken birbirinden güzel girintili çıkıntılı koylar ardı ardına sıralanıyor. Yol boyunca size Ege'nin tipik bitki örtüsü olan makiler ve zeytin ağaçları eşlik ediyor.

Doğa harikası

İlk yerleşim yeri olan Balıklıova, küçük balıkçı barınaklarıyla göze çarpıyor. Daha sonra Üzümlü Adası'nın yanından kıvrılarak geçip birkaç kilometre sonra, adayı ve çevresini, yolun kenarına oluşturulmuş terastan panoramik seyretme imkanınız var. Girintili çıkıntılı sahil bandı, Mordoğan'a kadar uzanıyor. Bu girinti ve çıkıntıdan oluşan koylar ise bir doğa harikası görünümünde. Doğal plajlar, pırıl pırıl kumlar, berrak ve masmavi denizi ile özellikle çadır ve karavan turizmini seçenler için ideal bir yer.

İnce kumlu sığ

Mordoğan aslında bir balıkçı kasabası. Beldeye girer girmez bunun farkına varıyorsunuz. Balığın hemen her çeşidinin bolca bulunduğu yörede, Ege'nin en leziz balıkları avlanıyor. Balık çiftlikleri de Mordoğan ve çevresinde oldukça yaygın olarak görülüyor. Ekonomik yönden bir değer taşımalarına karşın, en güzel koyları işgal edip yarattığı kirlilik ve görünümü bozmaları, her yerde olduğu gibi burada da çokça tartışılıyor. Mordoğan özellikle Ayıbalığı Kayalıkları ve Ardıç Plajı ile ünlü. Merkezinde bulunan plajın büyük bir kısmı neredeyse Aras Otel tarafından çevrilmiş. Plaj ince kumlu ve sığ. Yolunun çok virajlı olması nedeniyle Çeşme ve Kuşadası kadar popüler olamamış. Denizin inanılmaz rengini, beldelerin şirinliğini ve huzurunu yaşadıktan sonra "İyi ki yolu bu kadar virajlı, umarız hiçbir zaman düzeltip burayı da kirletmezler" diye düşünmeden edemiyorsunuz.

İlk canlıların izleri

Mordoğan'ın adını, beldenin ilk yerleşim yeri olduğu sanılan hemen yakınındaki bin 39 metre yüksekliğindeki Mertekyanı Tepe'sinden aldığı ve adının da aynı kökten geldiği iddia ediliyor. Mordoğan'da dünyada ilk canlıların var olduğu döneme ait izler bulunmuş. Özellikle mamut fosilleri bölgeyi oldukça heyecanlandırmış.

Nasıl Gidilir?

MORDOĞAN, İzmir'e 80 km, Karaburun'a 20 km mesafade bulunuyor. Beldeye, İzmir- Çeşme Otoyolu'nun 45. kilometresinde Karaburun yol ayrımından sapılarak gidiliyor. Yollar yarımada boyunca girintili çıkıntılı olduğu için özel araç sürücülerinin dikkatli olması gerekiyor.

Ne Yenir?

MORDOĞAN ve çevresi balıkçı kasabası olduğu için Ege'nin en leziz balıklarını da en ucuza burada bulabilirsiniz. Balık çiftlikleri belki de Türkiye'nin en ucuz Çipura ve Levreklerini satıyor. Kilosu 7.5 YTL.

Nerede Kalınır?

BAKİR bir doğaya sahip Mordoğan yöresi turistik alt yapı bakımından henüz gelişmemiş olmakla birlikte, sakin ve doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenler için ideal. Ayrıca kamp ve çadır turizmini seçenler için çok uygun koylar var. Aras Otel: 0232 737 52 00, Rüya Beldesi Otel: 0232 737 83 75, Tayfun Otel: 0232 737 52 75, Flamingo Motel: 0232 737 72 93, Yıldız Motel: 0232 737 81 85