Toroslar'ın koynundaki su kenti Manavgat

Manavgat, denizden sıkılıp ormanın ve suyun derinliklerine yol almak isteyenlere kucak açıyor. Yemyeşil toprak örtüsü, en tepelerden kıvrım kıvrım gelen dereleri ve ünlü şelalesi ile Manavgat, Toros Dağları'nın gölgesinde kuytu ve macera dolu bir merkez....

GÜRÜL gürül akan bir su ve onun tamamlayan tarih... Eğer yolunuz Antalya'ya düşerse Manavgat'ı görmeden ayrılmayın. Akdeniz bölgesindeki her kent gibi Manavgat da tarih ve doğanın iç içe buluştuğu bir yerleşim yeri. Romalılar'dan Cumhuriyet Tarihi'ne kadar birçok önemli ana tanıklık eden Manavgat, tatilseverler için birbirinden farklı imkanlar sunuyor. Manavgat'ta her türlü turizm aktivitesini yerine getirmeniz mümkün. Deniz, güneş, kum, rafting, jeep safari, Manavgat Irmağı'nda ve denizde günü birlik bot turları, mağaracılık, dağcılık, balıkçılık, su sporları, Manavgat ve Side Turizm Festivalleri, Aspendos Opera ve Bale Festivalleri gibi kültürel ve sanatsal faaliyetler bunlardan birkaçı. Manavgat, Akdeniz iklimine sahip ama şelaleleri, barajları sayesinde yaz aylarında çevresindeki ilçelere nazaran daha serin bir yer. Yazın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos'ta ise daha çok denize girmek, kumsalda güneşlenmek arzusundaki ziyaretçilerin uğrak yeri. Yayla bölgeleri, bu iki ay süresince bile ılık ve ferah. Köprüçayı Vadisi'nin ikiye ayırdığı Toros Dağları'nın üzerinde pek çok yayla bulunuyor.

Nehrin bazı yerlerinde dalış mümkün
 
Manavgat merkezinin 3 km. kuzeyinde bulunan Manavgat Şelalesi ilçe ile aynı adı taşır. Her mevsim bol suyu olan Manavgat Çayı, şaşırtıcı bir yükseklikten dökülmesine karşın geniş bir alan üzerinde gürül gürül akışı ile görülmeye değer bir manzara oluşturuyor. Şelalenin hemen yanıbaşında suyun sesini dinleyebileceğiniz balık lokantaları ve çay bahçeleri bulunuyor. Şelale çevresi, kanallar ve setlerle düzenlenerek güzel bir mesire yeri haline getirilmiş. Çay üzerindeki gezinti tekneleri, Manavgat'tan başlayarak şelaleye ve boğaza günübirlik turlar yapıyor. Tekne turu yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Manavgat Çayı'nın kimi bölümlerinde yüzmek ve dalış yapmak da mümkün. Bahar aylarında suyu berraklaşan ve geçtiği kanyonlardaki yeraltı sularıyla beslenen Manavgat Çayı'nın hızı Oymapınar Barajı ile kesiliyor. Dar bir vadiye kurulmuş olan 180 metre yüksekliğindeki barajın çevresini dolaşabileceğiniz gibi, çevredeki lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Manavgat yolunun üzerinde bulunan Aspendos Tiyatrosu 17.000 kişilik olup, günümüzde ayakta kalmış ve en iyi korunmuş anfi tiyatrodur. Yapılışı M.Ö. V. yüzyıla kadar uzanır. Manavgat'tan Side'ye doğru yöneldiğinizde birsüre sonra Manavgat'ın en popüler tatil merkezi Titreyengöl'e ulaşılıyor. Side'ye de çok yakın olan Titreyengöl aslında bir göl değil. Manavgat çayının bir kolunun denize dökülmeden önce epey genişlemesi, akıntısının yavaşlaması ile göle benzemiş. Rüzgarda suyun ürperişiyle de bu adı almış. Üçbin metrekarelik alanıyla Titreyengöl, hem konaklama olanakları, hem de doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Manavgat'tan Side'ye doğru yöneldiğinizde ise karşınıza, ormanların arasına saklanmış Sorgun çıkar. Sorgun ve çevresi binicilik öğreten ve at turları düzenleyen at çiftlikleriyle dolu. Manavgat çiçekleriyle de ünlü. Ören yerlerinde pek çok yabani kır çiçeğine rastlanabilir. Öteki bölgelerde pek eşine rastlanmayan bu çiçek türleri, seralarda uygun koşullarda büyütülüyor ve çiçekçilerde satılıyor.

Nasıl Gidilir?

ANTALYA-Manavgat 75 km. İstanbul -Manavgat 800 km, Ankara-Manavgat arası ise 620 km. İstanbul, Ankara gibi büyük merkezlerden karayoluyla bölgeye geliş için en uygun yol Afyon- Burdur-Antalya yoludur. Antalya- Manavgat yolu iyi olmasına karşın turizmin yoğun olduğu sezonda çok yoğunlaşmakta. Manavgat Antalya Havaalanı'na 70 km, Titreyengöl'e ise 12 km uzaklıkta bulunuyor.

Ne Yenir?

MANAVGAT'TA, yöreye özgü sebzeli et yemekleri, türlüler ve kebap çeşitlerinin olduğu pek çok restoran var. Ayrıca şelale çevresindeki balık restoranlarında da enfes tatlar var.

Nerede Kalınır?

MANAVGAT içinde bir çok otel var ama bunlar daha çok küçük ve pansiyon niteliğindeki oteller. Dünya standartlarında konaklama tesisleri ve tatil köyleri daha çok, ilçenin güneyinde yer alan Sorgun ve Titreyengöl alanlarında yoğunlaşmış. Sanki Manavgat bunların yanında biraz gölgede kalmış gibi. Arinna Otel: 0 242 756 90 85, Arkaç Otel: 0242 742 39 83, Clup Palm Beach Vista: 0 242 748 31 88, Clup Turan Prince: 0 242 748 72 60, Hotel Belinda: 0 242 756 92 00.

Mutlaka Yapın!..

Manavgat Meydanı'nda bulunan çay bahçesinde yapay bir şelale var. Günün tatlı yorgunluğunu, bu yapay şelale karşısında bir çay içerek atmanız mümkün.