Heyecan arayanlar için Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon Milli Parkı, yaz aylarında rafting tutkunlarının istilasına uğrayan bir cennet. Adını, üzerindeki Roma dönemine ait köprüden alan Köprüçay, milli park statüsünde ve koruma altında bir bölge....

AKDENİZ'in sadece sahilleri değil, iç kesimleri de tarih ve doğanın enfes buluşmalarına tanıklık ediyor. Bu doğa harikası yerlerden biri de Köprülü Kanyon Milli Parkı. Antalya'ya 92 kilometre uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon, maceraperestlerin adresi... Köprülü Kanyon'a, Toros'lara doğru giden dar, virajlı ama asfalt yolun büyük bölümü çam ormanlarının yeşilliği içinde geçiyor. Milli Park'ın önemli bir bölümünü oluşturan Köprüçay Irmağı, Eğridir Gölü'nün güneyindeki Toros Dağları'ndan doğuyor. Köprüçay'ın yüzbinlerce yıl süren uğraşla oluşturduğu kanyonun girişinde bir Roma köprüsü bulunuyor. Oluk Köprü adı verilen bu köprü artık Köprülü Kanyon'un simgesi durumunda. M.S. 2. yüzyılda yapılmış ve kanyonu 35 metre yüksekten aşıyor. Köprüçay ilk defa rafting yapanlar için ideal bir parkur. Rafting 8-10 kişilik büyük şişme botlarla yapılıyor. Bir de 2 kişilik kayaking botları var. Bu güzergahta her ikisi de kullanılabiliyor. Her botta bir rafting rehberi var. Rafting rehberleri Köprüçay kenarında doğmuş ve büyümüş yerel nehir rehberleri. Kürek çekmek başta yorucu gibi geliyor, ama olayı daha hareketli ve zevkli hale getiriyor. Yılın 8 ayı boyunca burda rafting yapılabilir. Su seviyesi ise bahar aylarında yüksek. Yazın sonlarına doğru azalıyor. Su seviyesi azaldıkça tehlike düzeyi artıyor. Çünkü zemindeki kayalar ortaya çıkıyor ve nehir daha engebeli bir hal alıyor.

Kamp da kurabilirsiniz
 
Köprülü Kanyon'dan Selge Antik Kenti'ne de gidebilirsiniz. Köprüçay Kanyonu'ndan geçişi sağlayan tarihi Roma Köprüsü'nden geçip, 12 km'lik bir yolu takip ederseniz ismini antik kentten alan Zerk köyüne ulaşabilirsiniz. Yol boyunca göreceğiniz bu yöreye has doğal oluşumlar ve ilk kez tanışacağınız bitkiler, tatil günlüğünüzün en güzel sayfalarını oluşturabilir. Köprülü Kanyon ve çevresindeki heyecan sadece nehirle sınırlı değil. Nehir kenarında kamp kurabilir ve çam ormanlarının arasında eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz. Bölgenin tek olumsuz yanı ise nehir kenarındaki restoranların biraz pahalı olması...

Rafting

ALTERNATİF spor dallarından rafting Antalya ve yöresine gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri aktivitelerden birisi. Köprüçay'ın rafting yapılabilen parkuru 12 km. uzunluğunda ve1-5 metre arasında değişen derinlikte. Rafting bölgesine vardığınızda uzman rafting rehberleri size güvenlik işlemleri ve malzemelerin kullanımı hakkında bilgiler veriyorlar. Bot, kürek, can yeleği ve kask acentalar tarafından karşılanıyor. 12 kilometrelik parkur boyunca yapılan rafting süresince, 8 kişi kapasiteli kauçuk botlar kullanılıyor. Ardından 4 saat sürecek eğlence ve heyecan başlıyor. Yolculuk boyunca çekilen fotoğraflar da bu arada tab edilmiş olarak turistlere satılıyor.

Nasıl Gidilir?

MİLLİ Park'a Antalya'nın 49. km ayrılan asfalt bir yol ile gidilir. Yolun büyük bölümü çam ormanlarının yeşilliği içinde geçiyor.

Ne Yenir?

KÖPRÜLÜ Kanyon'daki restoranlarda taze alabalık ve yöreye özgü otlu gözleme yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

KÖPRÜLÜ Kanyon'da konaklama imkanı kısıtlı. Köylerde bulunan bir kaç pansiyon da isteklerinize belki cevap vermeyebilir.

Mutlaka Yapın!..

Macerayı ve heyecanı seviyorsanız, mutlaka rafting yapın. Bu arada Köprüçay Nehri'nin nefis alabalıklarından tatmadan bu eşsiz cennetten ayrılmayın.