Efsane dağ: Ilgaz

Adına türküler yakılan Anadolu'nun yüce dağı Ilgaz, zengin bitki örtüsü ve muhteşem kar manzarası ile büyülüyor. Aynı zamanda kaymaya yeni başlayanlar için de, parkurlarla dolu bir spor bölgesi.

Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın... Çocukluğumuzda dinleyerek büyüdüğümüz bu şarkı sayesinde hemen herkesin adını mutlaka bildiği efsanevi bir yer Ilgaz Dağı. Ilgaz'a gidenler iyi bilir. Yazları yemyeşil ormanlar, kışları bembeyaz karlarla karşılar sizi Ilgaz. Kendine özgü sarıçam ve köknar ağaçlarıyla kaplı bu heybetli dağ, karlar altındayken daha başkadır. Göz kamaştırıcı bir güzelliğe bürünür. Bu görüntü bana göre daha büyüleyici ve insanı başka bir boyutlara götürecek kadar da etkileyicidir. Dağa tırmanmaya başladığınızda, heybetiyle de, güzelliğiyle de Ilgaz'ın, gerçekten Anadolu'nun yüce bir dağı olduğuna karar verirsiniz.

Her yıl yenileniyor

2 bin 850 metrelik zirvesiyle Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağı, kayak sporu açısından da Türkiye'nin belli başlı merkezleri arasında yer alıyor. Eksiklerine rağmen her yıl kendini yenileyerek gelişiyor. Kayak merkezi, Aralık başından Nisan ayına kadar kayak tutkunlarının cenneti. Ilgaz parkuru, özellikle kayağa yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan. Küçük pistler bu spora yeni başlayacakları özendirecek nitelikte. Üstelik muhteşem bir manzara eşliğinde kayak yapıyorsunuz.

Gece kayak keyfi

Ilgaz'da kayak için ideal olan kristal toz kar bulunuyor. Şu anda iki pist faaliyette. Ana pist bin 400 metre, diğeri ise 950 metre. Ilgaz'ın en önemli ayrıcalıklarından birisi ise geceleri de kayak keyfi sunuyor olması. Haftasonları ve tatillerde aydınlatılan ana pist sayesinde kayak tutkunları gece de kayabiliyor. Üstelik bu, ülkemizde ilk defa yapılan bir uygulama. Pistin zirvesinde tüm dağ silsilesini izleyeceğiniz panoramik manzaraya sahip bir cafe de bulunuyor. Ilgaz, sadece kış sporları için hizmet vermiyor. Aslında doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla her mevsim gidilebilecek yerler arasında sayılıyor. Yaz aylarında gittiğinizde yeşilin her tonunu sunan bir bitki örtüsüyle karşılaşıyorsunuz. Yürüyüş ve piknik yapmak için de ideal bir yer.

Nasıl Gidilir?

Dağdaki kayak merkezi İstanbul'a 460, Ankara'ya 210 km. uzaklıkta. Kastamonu-Ilgaz Dağı arası ise 59 km. En kolay ulaşım yolu İstanbul- Ankara otobanından Gerede'ye kadar gidip, buradaki yol ayrımından Samsun yoluna girerek Çerkeş-Kurşunlu istikametinde ilerlemek. Ilgaz Kayak Merkezi'nin özellikle 27 km'lik kısmı sık dönemeçler ve rampalardan oluşuyor. Burası, sürücülerin çok dikkatli geçmeleri gereken bir yol.

Ne Yenir?

Ilgaz Dağı ve çevresinde otellerin restoranları dışında yemek yiyebileceğiniz yerler yok. Günübirlik gelenler için de hizmet veren açık büfe restoranlar bulunuyor. Ilgaz'a yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki Kastamonu mutfağı ise bünyesinde en fazla yöresel yemekler bulunduran mutfaklar arasında. Etli ekmek, kışın pastırmalı pide, Tirit kebabı, banduma, ekşili pilav, Ecevit çorbası ve üryani gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yemekler olmalı.

Nerede Kalınır?

Ilgaz Kayak Merkezi'nde ikisi kamuya ait olmak üzere toplam dört otel, bir motel ve 88 apart daire bulunuyor. Otellerin hepsi dört mevsim hizmet veriyor. Fiyatları ise diğer kayak merkezlerine oranla daha hesaplı. Ilgaz Dağbaşı Otel: 0366 239 10 10, Ilgaz Doruk Oteli: 0366 416 12 10, Derbent Motel: 0366 416 39 48, Ilgaz Oteli: 0366 416 11 65, Ilgaz Mountain Resort: 0366 239 10 40.