Günün en güzel bittiği yer Ayvalık

Gün batımının en güzel seyredildiği Şeytan Sofrası, soluk kesen manzarasıyla Cennet Tepesi, incecik kumu ile ünlü Sarımsaklı Plajı, zeytinyağı kokan sokakları ve püfür püfür esen rüzgarlarıyla Ayvalık'tayız....

AYVALIK doğal ve turistik zenginlikleri yönünden Balıkesir'in en önemli yörelerindendir. Bu şirin ilçenin doğal güzellikleri yanında ilginç mimarisi dikkati çekiyor. Daracık sokakları ve eski taş evleri ile Ayvalık, sımsıcak insanların yaşadığı, doğal ve tarihi güzellikleri ile gezmeye doyamayacağınız bir belde. Ayvalık, Antik Çağda bir tür yabani ayva anlamına gelen ''KIDONIA'' olarak anılıyordu. Bölgede Rumlar ve Türkler uzun zaman içiçe yaşamışlar.

Sarımsaklı Plajı

Ege'nin en güzel tatil yerlerinden olan Ayvalık'da, Sarımsaklı, Cennet Tepesi ve Şeytan Sofrası yöredeki doğal güzelliklerin başında geliyor. Oteller ve plaj bölgesi Sarımsaklı denize girilebilecek en güzel yerlerden biri. Halka açık ve ücret ödenmeyen plaj özellikle haftasonları çok kalabalık oluyor. Plajın hemen gerisinde sahil boyunca oteller, restoran ve cafe-barlar yer alıyor. Sarımsaklı'dan sağa dönüp devam ettiğinizde yol küçük koylara götürür sizi. Badavat koyu da bunlardan biridir. Sarımsaklı plajına göre daha sakin olan koyda konaklayabilirsiniz. Ayvalık'ı, gün batımını, körfezin güzel koylarını ve göz alabildiğine uzanan zeytinliklerini kuşbakışı seyretmek için, Şeytan Sofrası'na Sarımsaklı yönünde orman yolundan kıvrıla kıvrıla çıkıyorsunuz.

Şeytan Sofrası 

Şeytan Sofrası Ayvalık'ın tek seyirlik tepesi değildir belki ama en meşhur ve en muhteşem olanıdır. Ayvalık'a gelen herkes tarafından ziyaret edilen Şeytan Sofrası günün en güzel battığı yer olarak ünlenmiştir. Söylenceye göre manzarası olağanüstü olduğundan şeytanlar sofralarını buraya kurarmış. Tepenin üzerinde ise Şeytan'ın ayak izi (!) olduğu iddia edilen bir çukur var. Demir kafese çaput bağlayanlar ve para atanlar da oluyor. Şeytan Sofrası'nın yanıbaşındaki tepeye Tavşan Kulakları deniyor. Beş metre kadar, tavşan kulağına benzeyen iki kaya sanki yapaymış gibi görünüyor. Sarımsaklı yarımadasının en uç noktasında taş bir manastır olup manzara ve iklimin güzelliğinden ötürü 70 yıl öncesine kadar sinir bozuklukları tedavisinde değerlendirildiği bilinmekte. Ayvalık ayrıca dalış tutlkunlarının tercih ettiği önemli dalış merkezlerden biri. Bu cennet beldede denizle otel arasına sıkışıp kalan bir tatil geçirmek şirin ilçeye büyük haksızlık olur. Mevsim bahara dönüyorsa, zeytinler toplanıyorsa yağ fabrikalarının kokusu çarpar burnunuza öncelikle. 100 km'den fazla kıyı şeridi olan Ayvalık'ın kendine özgü kıyı iklimi var. Yazın kavuruculuğunu, kışın donduruculuğunu anlamazsınız.. Ayvalık'da görülmesi gereken yerlerden birisi de tarihi Ayvalık Evleri'dir. Kapıları, alınlıkları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile Ayvalık evleri görenleri geçmişe yolculuğa götürür.

Nasıl Gidilir?

AYVALIK İstanbul'a 489 km, Ankara'ya 675 km, İzmir'e 156 km, Bandırma'ya 223 km. mesafede. İstanbul'dan gitmek için Bandırma, Balıkesir güzergahı, Ankara'dan gitmek için ise Eskişehir, Bursa güzergahını izlemeniz gerekiyor. Yaz aylarında her yere olduğu gibi Ankaradan, İstanbuldan Ayvalığa direk giden otobüsler var. Otobüs ile İstanbul - Ayvalık; 8 saat, Ankara - Ayvalık 10 saat.

Ne Yenir?

AYVALIK sahillerinde deniz kenarına sıralanmış balık restoranları ile dolu. Yörenin meşhur balığı papalina, sardalya tava ve diğer deniz mahsullerinden yiyebileceğiniz gibi yine o yöreye özgü zeytinyağlı yemekler yapan lokantalar da bol miktarda mevcut.

Nerede Kalınır?

AYVALIK'TA konaklamak isteyenler için çok alternatif var. Özellikle Sarımsaklı'da plajın hemen gerisinde sahil boyunca oteller, restoran ve cafe-barlar yer alıyor. Kıyı boyunca ve kısmen içerilerde beş yıldızlıdan pansiyona her düzeyde konaklama tesisi bulabilirsiniz. Dolayısıyla fiyatlar her keseye hitap edecek düzeyde. Hotel Dobra, 0( 266) 324 36 33, Hotel Nil : 0( 266) 324 00 32, Hotel Palmera: 0( 266) 324 13 13, Varol Otel, 0( 266) 324 09 99, Megaş Hotel: 0( 266) 324 23 79, Erdoğan Hotel: 0( 266) 324 04 61, Ayvalık- Beach Otel: (0266) 324 53 00, Yalı Pansiyon: (0266) 312 24 23, Deniz Motel Restoran: (0266) 327 10 12.