Farklı tatil arayanlara Uluyayla

Zorlu bir yolculuğu göze alanlar için, ormanları, yayla evleri ve dereleriyle Karadeniz'in muhteşem yaylası.

Uluyayla Karadeniz'in en güzel yaylalarından biridir. Bartın'ın 35 kilometre uzağında 1200 metre yükseklikte bulunan yaylaya çıkmak için herkesin gittiği ana yolu terkedip yan yollara sapmanız gerekiyor. Eksiklerinizi karşılayabileceğiniz son istasyon Bartın'ın Ulus ilçesi. Her ne kadar yayla halkı çok misafirperver olsa da yiyecekten konaklamaya kadar bütün ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamalısınız. Uluyayla yolunda zaman yitirmemek ve kaybolmamak için, yola çıkmadan önce Ulus Kaymakamlığı ya da Orman İşletme Müdürlüğü’nden bilgi almanızda hatta konaklamak için izin almanızda fayda var. Ulus ilçesinin hemen gerisinde bulunan köprüden sağa girdiğinizde 35 kilometrelik bozuk orman yoluna da girmiş oluyorsunuz. Normal şartlarda bir buçuk saat süren yol, yağmurlarla birlikte geçilmesi güç hale geliyor. Bu nedenle bir 4x4 araçlarla gitmek daha doğru olur.

Bin 200 metre yükseklikteki yaylaya çıktığınızda, tertemiz bir hava ve eşsiz bir doğa ile ödüllendiriliyorsunuz. Ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanlarıyla aşağıda bir şehir olduğunu unutacak kadar vahşi bir doğa karşılaşıyor sizi.
Uluyayla'ya köylüler yazın hayvanlarını otlatmak için çıkıyor. Yemyeşil çayırlar ve ormanların arasında “sayvan” adı verilen ahşap yayla evleri, küçük küçük kümeler oluşturuyor. Yerleşim birimi olarak yayla evlerinin dışında herhangi bir yapı yok. Sadece yazın kullanılan bu ahşap yayla evleri koruma altına alınmış. Kimi köylü kadını odun toplarken, kimini de yayla evlerinin balkonlarında yayık yaparken görürsünüz. Yayla halkı çok misafirperver. Herkes evine buyur etmeye çalışacaktır sizi. 1200 metre yükseklikteki Uluyayla yazın en sıcak günlerde dahi çok serin oluyor. Özellikle geceleri sizi sıcak tutacak giyeceklerinizi yanınıza almyı unutmayın.

Nasıl Gidilir?

Uluyayla’ya gitmek için önce Bartın’a gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Bartın'a gitmek için Bolu- Gerede arasındaki Yeniçağa'dan saparak, Mengen-Devrek-Çaycuma- Bartın yolunu kullanabilirsiniz. İkinci seçenek ise Gerede'den sapılarak gidilen Karabük-Safranbolu- Bartın yolu. Her iki yol da İstanbul'dan yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Bartın-Ulus arası ise 40 km civarında. Ulus'a vardığınızda Uluyayla’ya çıkmak için girişteki köprüden sağa ayrılan yolu takip etmelisiniz. Yola girdikten sonra 35km lik zorlu toprak yolu aşmanız gerekiyor.

Ne Yenir?

Yaylaya çıkmadan önce erzağınızı yanınızda götürmelisiniz. Çünkü yaylada yemek yiyeceğiniz bir lokanta yok. Fakat bütün Karadeniz'de olduğu gibi burada da köylüler çok konuksever. Sizi aç göndermeyeceklerdir.

Nerede Kalınır?

Uluyayla’da lokanta olmadığı gibi konaklamak için pansiyonda yok. Dolayısıyla burası sadece doğa tutkunları için. Çadırınızı yanınızda götürmenizde fayda var. Çıkmadan önce Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin almanızda da fayda var. Günübirlik gidecekseniz de Bartında konaklayabilirsiniz. Bartur Otel:0378 237 62 28, Baral Otel: 0378 227 42 88, Özmen Otel: 0378 227 48 49, Alihan Tesisleri: 0378 238 52 57.