Göl değil zümrüt yeşili koy

Karadeniz’in en güzel koylarından olan Gideros Koyu, sımsıkı bir orman örtüsü ve sakin suları ile zümrüt yeşili bir gölü andırıyor.

Gideros Koyu’na, Batı Karadeniz Bölgesi’nin sahil şeridinden virajlı ve muhteşem manzaralı bir yolla ulaşılıyor. Yol boyunca yeşile boğulan köyler ve birbirinden güzel dantel gibi işlenmiş koylar bulunuyor. Fakat Cide ile Kurucaşile arasında bulunan Gideros Koyu’nun güzelliği bu koylardan çok farklı.

Gideros Koyu’nu bilmeyenlerin burasını yoldan geçerken farketmeleri çok zor. Tepeden seyredip hayale dalmak bile başlı başına bir zevk. Her açıdan manzarası ve seyri güzel bu yeri görüp de etkilenmeyen yoktur herhalde. Yolun dar ve virajlarla dolu olması ulaşımın kolay olmasını engelliyor. Fakat bu Gideros için büyük bir nimet olsa gerek. Akdeniz'e özgü beton binaların, küme küme kooperatif evlerinin ve her koya yerleşmiş tatil köylerinin gözükmemesi belki bundan olsa gerek.

İsmi Cenevizlilerden kalma

İsmi Cenevizliler'den kalma Gideros Koyu, zamanında kaçakçıların ve korsanların saklandığı bir gizli koymuş. Osmanlılar zamanında liman olarak da kullanılmış. Kurtuluş Savaşı'nda, Anadolu'ya geçirilecek cephanelerin burada saklanması, koyun ne denli  gizli olduğunun da göstergesi.

Çok dik bir yokuş ile 200 metre kadar aşağı inerek sahile ulaşıyorsunuz.
Çevresi yemyeşil kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarıyla çevrili. Nereden bakarsanız bakın harika bir manzarası var. Kalabalıktan uzak çok sakin bir yer olmasının yanısıra denizi de çok sakin.  Sakin suları bir gölü andırıyor. Adeta uyuyor. Her türlü havada dalgaya korunaklı bir liman. İsterseniz küçük plajında denize girebilirsiniz. Koyda birkaç ev ve oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz iki balık lokantası bulunuyor. O kadar çok yeşil ve mavinin bulunduğu bu yerde günbatımını da burada geçirmenizi öneririm.

Gideros Koyu’nun 12 kilometre uzağında Cide bulunuyor. “Kırmızı, mavi, yeşil deniz, işte Cide'miz” diye bir levha ile karşılar kentin girişinde sizi. Gerçekten de öyle. İnanılmaz güzel bir manzarası var. Cide aynı zamanda yazar Rıfat Ilgaz`ın da memleketi.

Gideros Koyu'na İnebolu'da çok yakın. İnebolu kilometrelerce uzanan sahile sahip. Denizin kokusu ve dalga sesleriyle birlikte bu uzun sahilde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Denize girmek için Boyranaltı sahili uygun. Fakat daha sakin ve özgün yerler isterseniz Cide-Abana arasındaki koylardan yararlanabilirsiniz. “Akarsuları bol olan yer” olarak da ünlenen İnebolu’da, gerçekten hemen her yerde gürül gürül suların aktığı çeşmeler görürsünüz. Sahilden yukarıya doğru çıktığınızda İnebolu’nun kendine has küçük ve dar sokaklardan oluşan çarşısına girersiniz. Yukarılara doğru tırmandıkça da kendine özgü asırlık evleriyle göz göze gelirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Gideros Koyu’na Amasra’dan Sinop’a doğru Karadeniz sahil yolundan devam ederek ulaşılıyor. Koy, Kurucaşile-Cide arasında, iki noktaya da 12 km uzaklıkta. İki yol arası son derece keskin virajlı yollarla dolu.

Ne Yenir?

Koyda iki adet lokanta mevcut. "Kazım'ın Yeri" adlı balık lokantasında fasulye turşulu salata ve mevsimine göre balık yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Gideros Koyu’nun tadını uzun süre çıkarmak istiyorsanız koydaki evlerden birisi pansiyon olarak işletmeye açılmış. İsterseniz de 15 dakika uzaklıkta bulunan Cide’de konaklayabilirsiniz. Gideros Koyu Pansiyon: 0366 871 83 05, Alkan Otel Cide: 0 366 866 3143,  Cide Resort Otel: 0366 866 2052.