Taşı toprağı hayat... Ürgüp

"Güzel Atlar Diyarı" Kapadokya ve bu düşler ülkesinin en güzel şehri Ürgüp; yağmurla rüzgarın, tarihle coğrafyanın el ele vererek oluşturduğu eşsiz bir kompozisyon....

UÇSUZ bucaksız bozkırın ortasında, manzaraya hakim bir tepenin eteklerinde kurulu olan Ürgüp, Kapadokya Bölgesi'nin en önemli merkezlerinden. Doğanın çağlar boyunca şekillendirdiği ilginç kaya oluşumlarıyla, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleriyle, uluslararası ödüller kazanan şaraplarıyla, kaya evleriyle, tertemiz sokaklarıyla, bugün Nevşehir'in en gelişmiş ve zengin ilçesi konumunda. Ürgüp, bütün yıl boyunca kesintisiz bir ilginin odak noktası. Kışın karlarla örtülüyor. Peri bacaları da bu beyaz örtüden nasibini alıyor ve kış dönemi kendi ziyaretçi kitlesini yaratıyor.

Binlerce Yıllık Anıt Mezar
 
Bölgedeki peri bacaları, milyonlarca yıldır süren doğal bir süreçle günümüzdeki benzersiz şekillerini almış. Bir zamanlar akarsuların ve göllerin biçim verdiği volkanik tüf tabakaları, günümüzde sert bozkır rüzgarının etkisi altında dönüşümünü sürdürüyor. Ürgüp'teki ilk yerleşim, tarihi buluntulara göre taş devrine kadar uzanıyormuş. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma türbeler, camiler, kervansaraylar ve medreseler şehir merkezinde hemen göze batıyor. Bu eşsiz coğrafyayı tamamıyla tepeden görmek için Temenni Tepesi'ne çıkmalısınız. Tepede 1288 yılında Selçuklu Sultanı Kılıçaslan için yaptırılmış olan bir anıt mezar bulunuyor. Temenni Anıt Mezarı'nın en ilginç özelliği, 700 metre uzunluğundaki tüneli. Tünelden uzun bir koridorla Ürgüp'ü tamamıyla görebileceğiniz seyirlik noktasına çıkıyorsunuz. Tepeye çıkıp arka tarafına baktığınızda eski şehri, ön tarafa baktığınızda yeni şehri görebilirsiniz. Merkezde yerli ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdikleri ve adeta müze gibi gezdikleri yerin başında hala "Asmalı Konak" dizisinin çekildiği ev geliyor.

Her taşın bir şekli var
 
Tamamen Nevşehir'e özgü taşlardan yapılmış şehir merkezini dolaştıktan sonra, Peri Bacaları Vadisi mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ürgüp-Avanos yolunun tam ortasında yer alan vadi, kimilerince "Pembe Vadi" olarak da adlandırılıyor. Doğal oluşumların çok yoğun bir biçimde yer aldığı bu bölgede, doğanın kayaları bir heykeltraş gibi işlediğini; deve, tavşan gibi birçok şekil oluşturduğunu gözleyeceksiniz.

Nasıl Gidilir?

ÜRGÜP, Türkiye'nin hemen hemen tam ortasında yer alıyor. İstanbul'a 750 km, Ankara'ya 300 km mesafede bulunuyor. Nevşehir'e yalnızca 15 dakika uzaklıkta yer alan Ürgüp'e gündüz yolculuk edecek olursanız, Orta Anadolu bozkırlarının çorak manzarası size eşlik edecektir. Ayrıca Kayseri Havaalanı Ürgüp'e 60 km uzaklıkta bulunuyor.

Ne Yenir?

BÖLGENİN en gelişmiş turizm merkezi olduğu için şarabevleri, lokantalar ve eğlence yerleri bir hayli fazla. Bunların da büyük bir bölümü kaya içine oyularak yapılmış. Lokantaların hemen hepsinde yöreye özgü testi kebabı, kuzu çevirme ve güveç bulabilirsiniz. Yaşar Baba Restoran: (0384) 341 28 55 Dionysos Wine House: (0384) 341 28 67 Prokopi Restoran: (0384) 341 64 98

Nerede Kalınır?

ÜRGÜP, Kapadokya yöresindeki yerleşim yerlerinden en dolu ve en hareketli olanı. Çok sayıda nitelikli otel ve pansiyon bulunuyor. Etrafa saçılmış pek çok pansiyon ve otelden kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Otellerden çoğu geleneksel mimariye uygun olarak ve kayalara şekil verilerek yapılmış. Ama hemen hepsi de son derece temiz ve modern. Oyma kayalara yapılmış otellerde ve pansiyonlarda kalmak çok ilginç olacaktır. Surban Otel: (0384) 341 23 40 Büyük Almira Otel: (0384) 341 89 90 Sinanos Otel: (0384) 353 50 09 Turban Motel: (0384) 341 22 90 Esbelli Evi Pansiyon: (0384) 341 33 95

Mutlaka Yapın!..

Gün batımını Kızılçukur Vadisi'nde geçirin. Değişik renklerde pek çok peri bacasının yer aldığı bu vadi, güneşin battığı saatlerde çok ilginç bir seyir noktası durumunda. Bölgeyi çok rahat otomobilinizle gezebileceğiniz gibi, balon turları, trekking turları ve at turlarına da katılabilirsiniz.