Kapadokya'nın zirvesi Uçhisar

Kapadokya'nın manzarasının en iyi izlenebildiği yer olan tarihi Uçhisar Kalesi, aynı zamanda Kapadokya'nın 'görsel başkenti'. Ayrıca, muhteşem vadinin her yerden görülen en büyük ve en güzel peri bacası....

Kapadokya bölgesini dolaşmaya karar verdiyseniz, buna Uçhisar'dan başlamanızda fayda var. Çünkü Uçhisar ve kalesi, hem Nevşehir, Göreme ve Ürgüp'e eşit uzaklıkta hem de tüm Kapadokya'nın en iyi kuş bakışı görülebileceği panoramik seyir noktası. Güneyden 40 m'yi kuzeyden 100 m'yi aşan yapısıyla bir gökdelen gibi olan kalenin kullanımı, Hititler döneminden başlıyor. Doğal kale, Roma döneminden beri oyularak içine çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahzen yapılmış, üzerinde saldırganlara karşı yuvarlamak üzere büyük taş gülleler bulundurulmuş. Kale önündeki gişede giriş ücreti olan 5 YTL'yi ödeyip içeri girdikten sonra, kaya oyma eski tandır evi, şirane, ahır gibi mekanlardan geçerek sizi kalenin zirvesine götürecek merdivenlere ulaşırsınız. Zirveye çıkış yorucu olsa da buna kesinlikle değiyor. Kalenin zirvesine çıkınca çok sayıda oyma küp, oyma mezar göreceksiniz. Aşağılara doğru baktığınızda ise manzara karşısında hayretler içinde kalacaksınız. Küçük, büyük binlerce peri bacası kilometrelercekarelik alana yayılmış. Göreme, Göreme Açık Hava Müzesi, Ortahisar Kalesi, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Kılıçlar Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Kızılçukur ve ardı ardına daha birçok vadi adeta ayaklarınızın altında.

Yeraltındaki yollar vadiye çıkıyor
 
UÇHİSAR önceleri küçük bir köy olarak kalenin çevresine kurulmuş, zamanla büyümüş, aşağılara inmiş. Bugün, kalenin çevresi hediyelik eşya satan dükkanlârla dolu. Kalenin içindeki mağaraya 3 ayrı yolla giriliyormuş. Bu 3 yol geniş bir salonda birleşiyor. Kale içindeki birçok dehliz, ya yıkılmış ya da toprakla dolmuş. Çok katlı bir özelliğe sahip olan kalenin bazı yerleri bugün yer yer göçtüğünden dolayı, tüm mekanlara ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Halk arasındaki inanışa göre, bir zamanlar Uçhisar Kalesi'nin altından Ihlara Vadisi'ne kadar giden yer altı yolları varmış.

Güvercin yuvaları
 
UÇHİSAR'da bulunan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya'nın gezilebilen en büyük ve en uzun vadisi. Vadide kayalara oyulmuş güvercin yuvaları çok ilginç görüntü oluşturuyor. Güvercin gübresinin tarımda verimi artırdığını bilen Uçhisarlılar, yıllarca kış mevsiminde bu güvercinliklere yem atmışlar, güvercinleri beslemişler; karşılığında da bu güvercinliklerde biriken gübreleri bağlarında, bahçelerinde kullanmışlar.

Nasıl Gidilir?

YÖREYE ulaşım en çok karayoluyla sağlanıyor. Yöreye uzanan yollar genel olarak iyi durumda. En önemli karayolu bağlantısı Ankara-Kayseri. Kapadokya üçgeninin tam merkezinde bulunuyor. Uçhisar Nevşehir'e 7 km, Aksaray'a 75 km, Kayseri'ye 80 km. İstanbul-Nevşehir arası 730 km, İzmir- Nevşehir arası 760 km, Ankara- Nevşehir arası 275 km. İstanbul'dan otobüsle geliş 12 saat, özel arabayla 7-8 saat sürüyor.

Ne Yenir?

KAPADOKYA'nın yemek kültüründe pide ve kebap çeşitleri önemli bir yer tutuyor. Bölgede en çok tercih edilen yemekler testi kebabı, güveç, mantı, sac tava, pastırmalı kuru fasulye, kiremit tavuk ve alabalık. Otel restoranları zengin açık büfeleri ile de hizmet veriyor.

Nerede Kalınır?

BÖLGE konaklama açısından çok zengin bir yer. Terk edilen kaya oyma, kesme taş eski Uçhisar evleri de restore edilerek bölgenin en çok tercih edilen butik otelleri haline getirilmiş. Eğer bu bölgeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, size tavsiyem lüks oteller yerine butik kaya otellerden birinde kalmanızdır. Villa Cappadocia: 0384 219 31 38, Les terrasses d' Uçhisar: 0384 219 27 92, Hotel 1001 Gece: 0384 219 22 93, Buket Hotel: 0384 219 24 90