Huzurun gizlendiği yer Adrasan

Akdeniz'in gizli saklı kalmış beldesi Adrasan; doğal bir havuzu andıran koyları, ince kumlu plajları, bunaltıcı olmayan sıcağı ve konaklama tesisleri ile yatçıların ve sakin bir koyda denize girmek isteyenlerin ilgi odağı.

ADRASAN, Antalya'ya 90 km., Kumluca'ya 25 km. uzaklıkta bir yer. Mitolojik çağlardan çok yakın bir zamana kadar Adrasan olan beldenin ismi 1960'lı yıllarda Çavuşköy olarak değiştirilmiş. Fakat yöre halkı ile turistler de Adrasan adını daha çok kullanmaktalar. Sırtını Bey Dağları'na dayamış Adrasan, açık denize karşı son derece korunaklı doğal liman görünümünde. Adrasan 2 km. uzunluğundaki kumsalıyla denize girip güneşlenmek isteyenler için cazip bir seçenek. Denizin rengi ve koyu çevreleyen tepeler muhteşem. Çevreye ve yürüyüşe meraklı olanlar için ise trekking alanları bulunuyor. Sazak Koyu ve Gelidonya Burnu'na yürüyebilirsiniz.

Her derde deva Suluada

Gelidonya-Mavikent arasında kumsalı ve plajıyla ünlü Oturak Koyu bulunuyor. Devamında ise Papaz İskelesi adlı koy var. Çam ağaçları arasında günübirlik piknik alanı olarak hizmet veriyor. Bundan sonra koylara ancak teknelerle ulaşma imkanı bulunuyor. Gezi tekneleri Adrasan'dan çevredeki koylara turlar düzenliyor. Günübirlik turlarla ulaşılabilen merkezler arasında ise Sazak, Ceneviz, Çıralı, Phaselis, Maden, Suluada ve Olympos koyları var. Teknelerin uğrak yerlerinden Suluada küçük bir ada olmasına karşın, adanın içinden yaz-kış soğuk olan bir su çıkıyor. Yöre halkı bu suyun böbrek hastaları için taş düşürmede ve kum dökmede faydalı olduğunu söylüyorlar. Suluada'nın tam karşısında ise "Kelleci koyu" bulunuyor. Yatların sıkça ziyaret ettiği bu koyda da kayalardan süzülen tatlı su kaynaklarını görmek mümkün. Ayrıca civarda meraklılar için Olympos antik kenti, sönmeyen ateşiyle mitolojik dağdaki Yanartaş ve Çıralı en yakın gezi yerleri arasında yer alıyor. Adrasan civarının diğer uğrak yerleri ise Kaş, Demre, Myra, Patara, Xantos, Phaselis.

Yüzme bilmeyenlerin yeri

Yıllarca sit alanı olması nedeniyle beton yığınına dönüşmeyen beldenin denizi, sığ olduğundan yüzme bilmeyenler ve çocuklar için çok uygun. Adrasan Koyu su sporlarına ilgi duyanlar için de çok güzel bir yer. Deniz sezonunun yüksek olduğu bu yörede su altı görüş mesafesi de oldukça fazla. Sörf, su kayağı gibi aktivitelere kucak açan koyun 25 metre sualtı görüş mesafesinin olması, balıkadamları da yöreye çekiyor. Adrasan'da dalgıç kurslarına da katılabilirsiniz. Üçadalar, Pırasalıada ve Suluada civarında grup dalışları gerçekleştiriliyor.

Nasıl Gidilir?

ADRASAN Koyu'nun Antalya'ya uzaklığı 95 km. 1,5 saatlik bir yolculukla Antalya'dan Adrasan'a ulaşabiliyorsunuz. Antalya'dan yola çıktıysanız Kemer'i geçtikten sonra Olympos yoluna sapıyorsunuz. Kaş yönünden geliyorsanız Kumluca'yı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

ADRASAN ve çevresinde grida, lahos, sinarit, akya, trança, minarin gibi balık çeşitlerine sıkça rastlanıyor. Yörede yaylada yaşayan köylülerin ürettikleri tulum peyniri, tereyağı ve köy yumurtasını çevredeki turistik tesislerde bulmanız mümkün.

Nerede Kalınır?

OTELLER: Papirus Otel: (0 242) 883 10 46, Aybars Otel: (0 242) 883 11 33, Meltem Motel: (0 242) 883 10 06, Çizmeci Hotel: (0 242) 883 11 00, İkizler Motel: (0 242) 883 12 60, Onuncu Köy: (0 242) 883 5586, Ceneviz Motel: (0 242) 883 50 51, Adrasan Pansiyon: (0 242) 883 53 15

Mutlaka Yapın!..

Eğer sessiz bir tatil geçirmek istiyorsanız Adrasan'a muhakkak gidin. Ya da Kaş- Kemer arasında bir yerlere giderseniz Adrasan'a uğramayı ihmal etmeyin.