Ege’nin ışık saçan kıyıları, Bademli

Bademli Köyü, denizle kucaklaşmış sahilleri zeytin ağaçlarıyla kaplı, yemyeşil, gizli ve doğal bir liman.

Bademli, İzmir’in Dikili ilçesine 7 kilometre uzaklıkta sakin bir köy. İnsana varlığını hissettiren masmavi bir deniz, ciğerlere dolan tertemiz hava, sessizlik, sakinlik ve yine sessizlik... Sakin ve huzurla zeytinlerin gölgesinde oturarak bütün gün kuş cıvıltılarını dinlemek mümkün burada. Abuk sabuk müzik sesi falan yok.

Bademli Köyü’nü süsleyen Kalem ve Garip Adaları’na antik çağda “Işık Saçan Adalar” anlamına gelen Anginnsai Adaları denilmekteymiş. Adaların yakınlarında güneş vurunca oluşan büyüleyici ışık oyunlarını yat sahiplerinin dediğine göre Pasifik’in ünlü adası Hawai’de bile görmek mümkün değilmiş. Suda yansıyan pırıltılar insanı yaşarken başka bir dünyaya götürüyor. Güneş bile bir başka batıyor burada. Dağların ardında adeta eriyerek kaybolan güzelliği, insana müthiş bir keyif yaşatıyor.

Adaların arasında turkuvaz renkli sularda yüzmek büyük bir zevk. İçten içe yüreği kıpır kıpır bir deniz... Ama görüntüsü durgun, suskun. Eğer suyun sıcaklığı sizi yeterince tatmin etmezse Bademli’de deniz kıyısında sıcaklığı 70 dereceye varan sıcak su kaynakları bulunuyor.

Köyde mübadele döneminde göç eden insanlarla beraber İstanbullu aileler de kısa ve uzun süreli olarak köyde yaşamaya başlamışlar. Yaz dönemi diğer tatil yerleri gibi kalabalık ve curcuna içerisinde geçmiyor. Kendine has bir huzur ortamı var köyün. Akşam üzerleri ağaçların gölgesindeki köy meydanında oturup çay veya Bademli’ye özgü koruk şurubu içmek büyük bir keyif. Köyün insanları, Ege kültürünün hakkını verircesine candan, eli açık, paylaşımcı, misafirperver…
Buradan Denizköy istikametine doğru yol alırsanız inanılmaz güzel bir manzara eşliğinde Çandarlı’ya varırsınız. Bademli-Çandarlı arası en güzel yol rotalarından birisidir. Mavi-yeşil koylar, dantel gibi kıyılar, zeytin ve çam ağaçlarıyla bezeli adalar, tepede volkanik ulu Karadağ…
Çandarlı, Antik çağlarda, cesaretleriyle ünlü kadın savaşçılar Amazonlar tarafından kurulmuş bir sahil kenti. Bademli’ye 7 km uzaklıktaki Dikili ise mavi bayraklı uzun ve geniş bir sahile sahip. Buralar Bademli’ye göre çok hareketli ve kalabalık yerler. Bademli’ye yaklaşık yarım saat mesafede de Antik çağın en önemli kenti Bergama bulunuyor. 
 

Nasıl Gidilir?

Bademli’nin İstanbul'a uzaklığı 637 kilometre, Ankara'ya ise 585 kilometre, İzmir 114 kilometre. İstanbul'dan Bademli’ye ulaşmak için Bursa, Balıkesir, Savaştepe, Soma yolunu kullanarak önce Dikili’ye oradan da 7 kilometre uzağındaki Bademli’ye geçebilirsiniz.

Ne Yenir?

Bademli’nin balığı ve zeytini çok lezzetli. Bademli Limanı'nda çok lezzetli levrek balığı ve ahtapot alabilirsiniz. Köy meydanında Bademli’ye özgü koruk şurubunun, zeytinin ve zeytinyağının tadına bakmayı, hatta evinize götürmek için satın almayı unutmayın.

Nerede Kalınır?

Konaklamak için Bademli’de birkaç pansiyon var. Fakat daha nitelikli otellerde konaklamak için 7 kilometre uzaklıkta bulunan Dikili’de kalmanızı öneririm. Dikili Mysia Hotel:(0 232) 671 70 10, Dikili Sunset Otel: (0 232) 671 88 56.