Kıyıköy

Kıyıköy, Karadeniz'e bakan yüksek tepeler üzerinde kurulmuş Kırklareli'ne bağlı küçük bir köy. Her iki tarafından Karadeniz'e doğru akan ırmaklarıyla bir yarımada görünümünde olan Kıyıköy'e, bir kısmı günümüze kadar ulaşan Bizans surlarının bulunduğu kapıdan geçerek giriyorsunuz.

İstanbul'a bu kadar yakın olmasına rağmen güzelliğini hâlâ koruyabilmiş olan Kıyıköy'ün sağında ve solunda Pabuç Deresi ve Kazan Deresi
adlı iki büyük dere bulunuyor. Buralarda sazan ve iri kefallere rastlanıyor.
Son zamanlarda trakkingçilerin de gözdesi olan Kıyıköy'de, Kazan Deresi'ni 2 kilometre kadar takip ederseniz Değirmendere Mevkii'ne ulaşıyorsunuz. Burası da balık tutmak ve yürüyüş yapmak için ideal. Kıyıköy'ün en güzel ve en karakteristik özelliklerinden biri de nehirlerde sandal sefası yaparak balık tutmak. 

Kıyıköy'ün en önemli geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılık. Fakat son yıllarda turizm de köyün en önemli geçim kaynakları arasındaki yerini almış.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL'a 164 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy'e gitmek için otobandan Edirne yolunu takip ederek Çerkezköy sapağından içeriye girmeniz gerekiyor. Buradan Saray yönüne saptıktan sonra, Kıyıköy levhasını takip ederek yöreye ulaşabiliyorsunuz. Saray-Kıyıköy arası yarım saat sürüyor. İstanbul- Kıyıköy ise 2 saatlik bir mesafede.