Yedigöller

Batı Karadeniz'de yer alan ve Milli Park alanı olan Bolu Yedigöller'e adını veren yedi göl, vadi boyunca yer kaymaları ve vadi önlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan çukurlardan meydana gelmiş. Yüzeysel ve yeraltı akışları ile birbirlerine bağlı bu yedi göl Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimleri ile anılıyor. Göller, çevrelerinde oluşan bitki yapısı itibarıyla ayrı ayrı karakterler taşıyor. Yedigöller'in herkesin gidebileceği oldukça kolay bir parkuru var.

Milli Park alanı olan bölgeye girerken araç ve kişi sayısına göre ücret ödüyorsunuz. Piknik yapmak isteyenler için göl kenarlarında piknik masaları, ocak ve çeşme bulunuyor. Eğer 1 Nisan - 1 Eylül tarihleri arasında gelirseniz oltanızı da yanınızda getirmeyi unutmayın. Bu tarihlerde Deringöl ve Büyükgöl'de balık tutmak serbest. Ancak bu balıklar gölün doğal ortamında yetişmiyor. Yedigöller Alabalık Tesisleri'nde üretilip, oltacılık yapmak isteyenler için göle bırakılıyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul- Yedigöller 290 km. Ankara-Yedigöller 200 km. İstanbul çıkışlı Yedigöller'e gitmek için iki ayrı güzergah kullanabilirsiniz. Bolu şehir merkezinden sonra solda Yedigöller yol ayırımı bulunuyor. Bu yol kısa ama virajlı ve bozuk. Diğer bir yol da Mengen yolu. Mengen yol ayrımından devam edip Mengen'i geçtikten sonra sola Yedigöller yolu ayrılıyor. Sapaktan 48 km olan bu yol uzun olmasına rağmen daha düzgün. Sapaktan itibaren yol yaklaşık 1.5 saat sürüyor.