Ağva

Latince'de "iki dere arasına kurulmuş köy" ve "su" anlamına gelen Ağva, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin ortasında yer alıyor. İzmit'ten doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin en çekici yanı, bu derelerin yemyeşil kıyıları. Haziran sonundan Ekim başına kadar deniz sezonunun yanı sıra, özellikle ilkbahar ve sonbaharda nehirlerin keyifli yaşamı Ağva'nın esas özelliği. Nehir tam bir yeşil cennet. Her tarafınız yemyeşil. Nehrin suyu da tertemiz. Dibindeki yosunların renginin yansıması, nehri yemyeşil gösteriyor.

Balıkçılar için Ağva kıyıları tam biçilmiş kaftan. Özellikle Yeşilçay Deresi’nin denizle birleştiği yerde kefal, Göksu Deresi’nin denizle birleştiği yerde ise sazan bulunuyor. Ağva’nın yukarısında bulunan Kilimli yolu üzerindeki Saklı Göl’de de sazan bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 110 kilometre uzaklıktaki Ağva'ya en çabuk ve pratik ulaşım imkanı, özel araçladır. Ayrıca İstanbul Üsküdar'dan yaz sezonu her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor. Ağva'ya gitmek için birkaç güzergah kullanabilirsiniz. Birinci güzergah; Anadolu yakası Ümraniye-Şile yolunu takip edin. İkinci güzergah olarak da Ümraniye-Şile yolunu seçebilirsiniz.