İğneada

İstanbul’a 240 kilometre uzaklıkta bulunan İğneada, küçük ama şirin bir yer. Kırklareli'nin en dağlık kesimi olan Demirköy ilçesine bağlı İğneada'nın Bulgaristan sınırıyla arasında, sadece Rezve Deresi bulunuyor. İğneada'da göze batan ilk şey alabildiğince uzanan kumsallar, balıkçı tekneleri ve arkadaki sık orman örtüsü. İğneada adı sizi şaşırtmasın, burası ada değil.

Ormanın yanı sıra birçok göl ve sazlık alanların da bulunduğu İğneada, halen önemli bir avlanma yeri. Balık yönünden çok zengin olan İğneada'da, hemen sağ tarafta denizle birleşen Mert Gölü bulunuyor. Yakın civarda ise Erikli, Hamam, Pedina, Saba, Ramana ve Sülüklü Göl olmak üzere toplam 7 göl mevcut. Bölgedeki derelerde alabalık, deniz ile bağlantılı göllerinde sazan ve denizinde Kalkan, Palamut, Lüfer, Tekir bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

İğneada'ya en kolay TEM Otoyolu'ndan ulaşabilirsiniz. Mahmutbey gişelerinden sonra 240 kilometre olan yol, otomobille yaklaşık 4 saat sürüyor. 1.5 saatlik otoban yolculuğunun ardından Lüleburgaz, Babaeski sapağından girip, Pınarhisar ve Demirköy tabelalarını takip ederek İğneada'ya ulaşabilirsiniz. Ancak otobandan sonra yollar dik iniş çıkışlarla ve keskin virajlarla dolu.