Et yemenin  keyfini sağlıkla buluşturan Et’n More, Bağdat Caddesi’nden sonra şimdi de lüks Alışveriş Merkezi Astoria’da... Et ve daha fazlasını arayanların ilk tercihi olan Et’n More’da; ister ince ister kalın bonfilenizi, 400 derecelik özel fırınlarda ısıtılmış volkanik taşta kendi ellerinizle pişiriyorsunuz. Mangal keyfini eğlence ile buluşturan Et’n More’un menüsü “EğlenYe”, size mangal keyfini her mevsim yaşatıyor. 


Muhtemelen ateş keşfedildiğinden beri var olan ve dünyada da örneklerlini görebileceğiniz taşta et pişirme, yeme içme kültürümüzün öğeleriyle birleşince; kokusuz dumansız olarak Et’n More’da kendi başına bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Uçak Mühendisi olan mekanın sahibi Turan Turanlı’nın tasarladığı ve yakın arkadaşı,Tarkan Akçay’ın ürettiği davlumbazlar konseptin belirleyicileri ve olmazsa olmazları...  Koku ve dumanın üstünüze sinmesine engel olan bu davlumbazlar hem görüntü itibariyle lambaya benziyor ki hem de lamba görevi görüyorlar hem de hareket kabiliyeti ile periskopu anımsatıyorlar.

Taş üzerinde et pişirimine ise  EğlenYe adını verilmiş ki daha uygun bir isim olamazdı... Çünkü misafirler et pişirme sırasında eğleniyorlar. Tavuk göğüs de yapılabilir taşın üzerinde... Yani  teknik olarak her şey ızgara edilebiliyor. Aslında Et’n More, sığır etleri üstüne menüsünü oluşturmuş bir mekan. İdris Kasap’ın mekan için geleneksel süreden daha fazla dinlendirdiği seçilmiş sığır etleri sunuluyor. Bonfile, antrikot, t-bone, dana pirzola gibi.. Zaten  taş üzerinde fazla kokuya neden olabilecek balık, köfte veya kebap türevleri, içerdikleri yağ oranı yüksekliği  nedeniyle etrafı rahatsız etmeden pişirmek zor...

Taşlar ise doğanın seçmesini bilene, bir armağanı...  Taşların, ısıyı absorbe etme kapasitesi çok yüksek. Gerçi taşın ısınması saatler alıyor ama bu sayede hemen soğumuyor. Altında bir alev veya herhangi bir sıcaklık kaynağı olmaksızın pişmez denilen etleri pişirebiliyor bu taşlar... EğlenYe için dilim bonfile seçerseniz sadece iki dakikada pişiyor. Belki inanmayacaksınız ama gerçek bu...

Et’n More’da et yemek eğlenceli olduğu kadar sağlıklı da.... Mangalda, özellikle odun kömürünün kıvama gelmesini beklemezseniz mangalda kanserojen maddelerin yayılımı artıyor. Etin ateşe damlayan yağları riskleri artırıyor. Bu dezavantaj sadece mangal için değil restoranlardaki tüm klasik ızgaralar için geçerli. Tabi taşta böyle bir durum yok çünkü alev yok. Sadece ısı var.  Sunulan tüm etler ve pişirme yöntemi günümüzün en sağlıklı seçenekleri...

Et’n More’da, etin yanına en çok yakışan da taşın üzerinde pişirilen sebzeler... Taş üzerinde et ve sebze muhteşem bir görüntü ve lezzet birlikteliği yaratıyor. Patates kızartmasını her yerde yiyebilirsiniz ama üstünde et pişen taşta yapılan sebze hem iyi bir garnitür hem de vejetaryenler için bir ana yemek... Bu arada patates kızartması da sınırsız!..

Etle şarabın ortaklığı

Et’n More’un menüsündeki 100’den fazla şarap çeşidi, farklı üzüm çeşitleriyle ete ideal bir ortak bulunmasına yardımcı oluyor. Şarabın  etle eşit ortaklığını mı istiyorsunuz ya da birisinin daha aktif olmasını mı istiyorsunuz? İşte bu sorunun cevabı üzüm cinsinin seçiminde... Öküzgözü seçerseniz şarap, etin yanında pasif ortaktır. Etin tadı ağzınızda ön plandadır. Kimi bunu tercih eder. Öte yandan Boğazkere seçerseniz artık ikisi de kuvvetlidir. Hem şarap hem bonfile... İkisinin de ağzınızın içinde kendini beğendirmek, öne geçmek için kıyasıya bir rekabete girdiğine tanık olursunuz. Kimine göre gastronomik keyif budur.  Bu iki ucun arasında bir tercihiniz varsa Öküzgözü-Boğazkere kupajı alabileceğiniz gibi iyi bir Cabernet Sauvignon veya Sangiovese de tercih edebilirsiniz. 100’den fazla şarabı üzüm cinsine göre sınıflandırarak bu seçimlere yardımcı olan Et’n More için ülkesine veya üretici firmaya göre şarapları menüde sıralamak  gereksiz.

"En İyi Füzyon Şefi" ödüllü baharat sihirbazı “Baharat Sihirbazı”: Tarıq James
Uzun yıllar Asya, Amerika ve Avrupa'da çalışan Tarıq James,  Pakistan doğumlu 34 yaşında... Anavatanının binlerce yıllık kültür mirasını İpek Yolu'ndan mutfaklara taşıdığı lezzetlerde yaşatan James, Hint, Çin, Japon, Endonezya, Thailand yemekleri konusunda uzman. Bu mutfakların malzeme ve pişirme tekniklerini Avrupa ve Amerikan yemekleri ile harmanlayan Tarıq James "Füzyon Ustası" olarak tanınıyor. 1996 yılından bu yana Türkiye'de yaşayan James, 2006 yılında Türk Aşçılar Birliği tarafından "En İyi Füzyon Şefi" ödülüne layık görüldü. Baharat kullanımı konusunda gerçek bir sihirbaz olan James, şefler arasında heyecan verici, sıradışı ve egzotik yemekleriyle tanınıyor.

Yeni Adres: 

Et’n More: Astoria AVM Büyükdere Caddesi Esentepe 2. Kat - 0212 215 23 00